Λειτουργία του σχολείου

Θέματα που αφορούν στην έναρξη, τη λήξη, το ωρολόγιο πρόγραμμα του Υποχρεωτικού προγράμματος και του Προαιρετικού ολοήμερου προγράμματος, καθώς και στην έναρξη και λήξη του διδακτικού έτους καθορίζονται από τις κείμενες διατάξεις του ΥΠΑΙΘ. Για το σχολικό έτος 2021-2022 το πρόγραμμα του Σχολείου διαμορφώνεται ως εξής:

Προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών/τριών

▪ Προσέλευση των μαθητών /τριών του Υποχρεωτικού προγράμματος στο Σχολείο 8.15.-8.30
▪ Λήξη υποχρεωτικού προγράμματος- αποχώρηση μαθητών και μαθητριών: 13:00 και για τους μαθητές/τριες του Ολοήμερου προγράμματος λήξη:16:00

Πρόωρη αποχώρηση από το Ολοήμερο πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

Κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς επιδιώκοντας την ομαλή προσαρμογή των μαθητών/τριών δύναται να εφαρμόζεται ευέλικτο ωράριο παραμονής στο Νηπιαγωγείο κατά τις πρώτες δύο εβδομάδες λειτουργίας (παρ. 7, άρθρο 2, Π.Δ. 79/2017).
Αναλυτικότερα:

Προσέλευση και ασφάλεια των μαθητών/τριών

Η έγκυρη προσέλευση των μαθητών και η οργανωμένη αποχώρηση συνιστούν τις προϋποθέσεις εκείνες που συμβάλλουν στην εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου. Οι γονείς συνοδεύουν τα παιδιά τους μέχρι την κεντρική είσοδο του Σχολείου και οι μαθητές εισέρχονται σε αυτό φορώντας προστατευτική μάσκα για τον covid-19 όπου και τους υποδέχεται η υπεύθυνη εκπαιδευτικός. Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική και δεν επιτρέπεται η είσοδος σε κανέναν/καμία μαθητή/μαθήτρια χωρίς αυτή. Με το πέρας της προσέλευσης των μαθητών/τριών, η είσοδος του Σχολείου παραμένει κλειστή με ευθύνη της Προϊσταμένης μέχρι τη λήξη του Ημερήσιου Σχολικού Προγράμματος στη 13:00μ μ. ώστε να μην παρακωλύεται η εκπαιδευτική διαδικασία. Η είσοδος των μαθητών/τριών, μετά το κλείσιμο της θύρας, επιτρέπεται μόνο κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την Προϊσταμένη της σχολικής μονάδας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες σε καμία περίπτωση δεν αποχωρούν από το σχολείο πριν τη λήξη του ωραρίου. Αν παρουσιαστεί ανάγκη έκτακτης αποχώρησης κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου (π.χ. ασθένεια), ενημερώνεται ο γονέας/κηδεμόνας για να προσέλθει στο Σχολείο και να συνοδεύσει το παιδί στο σπίτι του, αφού προηγουμένως συμπληρώσει το σχετικό έντυπο (υπεύθυνη δήλωση). Εάν κάποιος γονέας/κηδεμόνας χρειαστεί, για ειδικό λόγο να πάρει το παιδί του πριν τη λήξη των μαθημάτων, χρειάζεται να ενημερώσει εγκαίρως τη Διεύθυνση του Σχολείου και να συμπληρώσει σχετικό έντυπο όπου θα αναγράφονται οι λόγοι αποχώρησής του (υπεύθυνη δήλωση).

Κανένα άτομο πλην των εκπαιδευτικών δεν μπορεί να παραμένει εντός του σχολικού χώρου κατά τη διάρκεια λειτουργίας της σχολικής μονάδας. Η παραμονή ατόμων πλην των εκπαιδευτικών, επιτρέπεται σε έκτακτες περιπτώσεις και μόνο κατόπιν συνεννόησης με την Προϊσταμένη του Σχολείου.

Η είσοδος-έξοδος ατόμων που σχετίζονται με τη διεξαγωγή ερευνών, προγραμμάτων, δραστηριοτήτων, εκδηλώσεων επιτρέπεται μόνο μετά την έγκριση των αρμόδιων Διευθύνσεων του Υ.ΠΑΙ.Θ, απαραίτητα με τη σύμφωνη γνώμη της Προϊσταμένης του Σχολείου και όπου απαιτείται και με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών.

Στη διάρκεια του διαλείμματος όλοι/ες οι μαθητές/τριες οφείλουν να βγαίνουν στο προαύλιο του σχολείου. Ως εφημερεύων εκπαιδευτικός ορίζεται ο εκάστοτε εκπαιδευτικός των τμημάτων του Σχολείου, ο οποίος επιβλέπει την ασφάλεια των μαθητών/τριών του. Όταν η αναγκαιότητα παραμονής σε εσωτερικό χώρο του Σχολείου αφορά σε ζήτημα υγείας του παιδιού, που δεν συνδέεται κατά κανέναν τρόπο με οποιοδήποτε σύμπτωμα σχετικό με τον Covid-19, οι γονείς/κηδεμόνες οφείλουν να ενημερώνουν την Προϊσταμένη του Σχολείου, για να δοθεί κατά περίπτωση η καταλληλότερη λύση, ώστε να μη δυσχεραίνεται η εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου.

Αποχώρηση μαθητών/τριών (Λήξη υποχρεωτικού προγράμματος)

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών πραγματοποιείται με τη λήξη του διδακτικού ωραρίου του ωρολογίου προγράμματος. Οι μαθητές/ τριες κατά τμήματα και οργανωμένα κατευθύνονται στην έξοδο του Σχολείου συνοδεία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν σε κάθε τμήμα. Οι γονείς-συνοδοί που παρευρίσκονται έξω από το σχολείο παραλαμβάνουν τα παιδιά τους και αποχωρούν. Την αποχώρηση των μαθητών/τριών με συνοδεία, οι εκπαιδευτικοί την επιτρέπουν μόνο όταν οι μαθητές/τριες παραλαμβάνονται από το/α πρόσωπο/α που ο γονέας/κηδεμόνας έχει ορίσει με Υπεύθυνη Δήλωση. Σε περίπτωση που ουδείς/ουδεμία από τους/τις οριζόμενους/ες από την Υπεύθυνη Δήλωση συνοδούς δε δύναται για οποιονδήποτε λόγο να παραλάβει το/τα παιδί/ιά του, ο γονέας-κηδεμόνας οφείλει να καταθέσει εγκαίρως στο σχολείο συμπληρωματική Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποία θα ορίζει έκτακτο/η συνοδό για τη/τις συγκεκριμένη/ες ημερομηνία/ες αλλαγής.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών πραγματοποιείται στη 13:00 μ.μ. για τους μαθητές του Υποχρεωτικού προγράμματος και στις 16.00μ.μ. για τους μαθητές /τριες του προαιρετικού Ολοήμερου προγράμματος. Παρακαλούνται δε οι συνοδοί των μαθητών/τριών να τηρούν τις απαιτούμενες λόγω Covid-19 αποστάσεις.

Κατά την έναρξη του του προαιρετικού Ολοήμερου προγράμματος του Σχολείου, η είσοδος κλείνει και παραμένει κλειστή μέχρι τις 16:00 μ. μ., ώρα λήξης της λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος.

Τέλος, μετά την παρέλευση του πρώτου δεκάλεπτου από τη λήξη του προγράμματος, (πρωινό και ολοήμερο) εάν παραμένει μαθητής/τρια στον χώρο του Σχολείου, ειδοποιούνται τηλεφωνικώς οι γονείς του/της από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς για την άμεση παραλαβή του παιδιού τους.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου

Το Νηπιαγωγείο εφαρμόζει το Ωρολόγιο Πρόγραμμα, όπως αυτό ορίζεται από τις εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ και εξειδικεύεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων με ευθύνη της Προϊσταμένης
του Νηπιαγωγείου. Κατόπιν υποβάλλεται σε τρία αντίτυπα προς έγκριση στην Προϊσταμένη εκπαιδευτικών θεμάτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης. Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα αναρτάται σε εμφανές σημείο στον πίνακα ανακοινώσεων του Νηπιαγωγείου.