ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2016!

20160518_095438  Με πολλή χαρά ξεκινήσαμε την περιήγησή μας στους αρχαιολογικούς χώρους της περιοχής του Μαραθώνα, τη Διεθνή μέρα Μουσείων Τετάρτη 18 Μαΐου 2016.

Πρώτα επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο. Εκεί είχαμε την ευκαιρία  να μεταφερθούμε νοητά στην καθημερινή ζωή των αρχαίων μέσα από την ξενάγηση που απλόχερα μας πρόσφερε η Ιστορικός -Αρχαιολόγος Μιχαέλα Πετρουλή (φίλη και την ευχαριστούμε πολύ!). Γνωρίσαμε τα αγγεία που χρησιμοποιούσαν για να καλύψουν τις ανάγκες τους, τα υλικά και  τα χρώματα τους και συζητήσαμε για τα κοινά με τη σημερινή μας ζωή. Επίσης είδαμε τα αγάλματα, τις απεικονίσεις των επιτύμβιων στηλών, τις θέσεις και στάσεις αυτών και τι εξυπηρετούσαν.

Στον αύλιο χώρο του μουσείου μας επιτράπηκε να φάμε, να χαλαρώσουμε, να τρέξουμε και λίγο…

20160518_111034Συνεχίσαμε την διαδρομή μας στον αρχαιολογικό χώρο του Τύμβου Μαραθώνα. Εκεί είδαμε από κοντά το σημείο που έχουν ταφεί όσοι δεν κατάφεραν να επιβιώσουν από τη Μάχη των Ελλήνων με τους Πέρσες- τη μάχη του Μαραθώνα-, καθώς και την μαρμάρινη επιτύμβια στήλη που έστησαν οι Αθηναίοι μετά τη νίκη τους, όπου είναι χαραγμένος ένας οπλίτης και  η  επιγραφή: “Ελλήνων προμαχούντες Αθηναίοι Μαραθώνι, χρυσοφόρων Μήδων εστόρεσαν δύναμιν “, δηλαδή, “Οι Έλληνες στο Μαραθώνα, με τους Αθηναίους στην πρώτη γραμμή μάχης, στέρησαν τη δύναμη των χρυσοφορεμένων Μήδων”.

Τα παιδιά μπόρεσαν να εκφέρουν τις απόψεις τους σχετικά με τη θεματική του κάθε αρχαιολογικού χώρου, μέσα από την προετοιμασία που ήδη είχε γίνει στο σχολείο από  συζητήσεις, εξιστορήσεις και σχετικά βίντεο.

Κατηγορίες: Γενικά, Εικόνες, Έννοιες, Θεματικές Προσεγγίσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.