eTwinning 4: MY TOWN- Η ΠΟΛΗ ΜΟΥ!

etwinningeTwinning

Ενημερωτικό σημείωμα 2

Αγαπητοί γονείς, σε συνέχεια του πρώτου ενημερωτικού σημειώματος που αφορούσε στην πληροφόρησή σας για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα   eTwinning που υλοποιείται  στο ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας τη σχολική χρονιά 2015-16, σας αποστέλλουμε μια δεύτερη ενημέρωση που αφορά στο τι έχει γίνει μέχρι τώρα και στην ανάγκη συμμετοχή σας για  την έκβαση της τέταρτης κατά σειρά θεματικής του.

Υπενθυμίζουμε το πρόγραμμα που συμμετέχουμε και τον  τίτλο του: «Let΄s give some color», «Ας δώσουμε λίγο χρώμα», (διαθέτει την eTwinning Label), σε συνεργασία με σχολεία της  Ευρώπης (Ελλάδας, εξωτερικού).Το πρόγραμμα που «τρέχει» χωρίζεται σε θεματικές και έχει οριστικές ημερομηνίες ανάρτησης στην διαδικτυακή πλατφόρμα ανά θεματική και συνδυάζει την εμπλοκή των Τεχνών-εικαστικά. Σε κάθε τμήμα του η υλοποίηση πραγματοποιείται από τα παιδιά, τόσο σε συμβατικό χώρο του σχολείου όσο και στο κομμάτι των Νέων Τεχνολογιών, υποστηριζόμενα από τη νηπιαγωγό τους και προσαρμόζοντας πάντα τη διδασκαλία στις δυνατότητές τους, αλλά και δίνοντάς τους τη δυνατότητα να πειραματιστούν με τα εργαλεία (σκάνερ, φωτογραφική μηχανή, λογισμικά: movie maker, γνωριμία με την πλατφόρμα, ανάρτηση εργασιών και σχολίων κ.α.), ώστε να οδηγηθούν σε γνωστικές συγκρούσεις και συμπεράσματα και κατ΄ επέκταση σε μάθηση.

Οι θεματικές που ολοκληρώθηκαν και έχουν αναρτηθεί στην πλατφόρμα είναι:

1. «Who am I ?», «Ποιός είμαι;»
  2. «Christmas in our country», «Τα Χριστούγεννα στην πατρίδα μου»
  3. «My school», «Το σχολείο μου»

Στην ιστοσελίδα του σχολείου στην κατηγορία eTwinning, μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων των μικρών μας μαθητών: https://blogs.sch.gr/2nipnmakr/category/etwinning/

Η τέταρτη θεματική που θα επεξεργαστούμε  είναι: «My town», «Η πόλη μου».

Σας καλούμε λοιπόν να φωτογραφίσετε μαζί με τα παιδιά σας, τις ομορφιές του τόπου μας (Δ. Μαραθώνα): αξιοθέατα, μουσεία, μνημεία, τοπικά παραδοσιακά εδέσματα, τοπικές παραδοσιακές φορεσιές και ότι άλλο κρίνετε εσείς ότι αντιπροσωπεύει το χώρο που ζείτε. Εστιάστε σε όποιο θέμα σας αρέσει περισσότερο και τραβήξτε μέχρι το πολύ δύο φωτογραφίες για το κάθε ένα. Καλό είναι να έχουμε μια επικοινωνία για το ποιο θέμα τελικά αποφασίσατε να προσεγγίσετε, ώστε να αποφύγουμε την επεξεργασία ίδιων και να καταφέρουμε να έχουμε ποικιλία.

Ο χρόνος συλλογής των πληροφοριών είναι μέχρι και Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016. Οι φωτογραφίες πρέπει να έρθουν στο σχολείο σε ψηφιακή μορφή είτε με usb stick, είτε σε cd, είτε με φωτογραφική μηχανή που μπορεί να συνδεθεί σε υπολογιστή, είτε να αποσταλούν στο mail το σχολείου: mail@2nip-n-makris.att.sch.gr με θέμα: eTwinning και το επώνυμο του παιδιού σας.

Με την ολοκλήρωση  της παραλαβής  του υλικού από εσάς θα γίνει η κατηγοριοποίηση και επεξεργασία τους από τα παιδιά (ως αντικείμενα προς συζήτηση, αλλά και ψηφιακής επεξεργασίας) και στη συνέχεια η εισαγωγή τους στο λογισμικό movie maker για τη δημιουργία του σχετικού βίντεο προς ανάρτηση στην πλατφόρμα του eTwinning.

Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να μεταβείτε στην αρχική σελίδα της πλατφόρμας: https://www.etwinning.net/el/pub/index.htm

Η εκπαιδευτικός-Αντωνία Γατσογιάννη-Υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος

Med Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας για την Εκπαίδευση

Κατηγορίες: eTwinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.