ΑΡΙΘΜΟΛΕΞΟΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ!

Το Αριθμολεξοσταυρόλεξο, είναι ένα μεγάλο-ομαδικό φύλλο εργασίας, που δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να προσεγγίσουν με διευρενητικό τρόπο τη σύνθεση του ονόματός τους, συμβάλλοντας έτσι στον αναδυόμενο γραμματισμό, να επεξεργαστούν μαθηματικές έννοιες όπως περισσότερα-λιγότερα συγκρίνοντας τον αριθμό των γραμμάτων του ονόματός τους με των άλλων παιδιών, κ.α. Το Αριθμολεξοσταυρόλεξο δουλεύεται στην ολομέλεια της τάξης και δίνει την ευκαιρία στο κάθε παιδί να γίνει το επίκεντρο της προσοχής στη ερώτηση: “Τι μας αρέσει στο φίλο μας;”. Η στοχοποίηση στο θετικό τονώνει την αυτοπεποίθηση του παιδιού, και λειτουργεί ενισχυτικά στην βελτίωση της αυτοεικόνας του. Το κάθε παιδί περιμένει με λαχτάρα να έρθει η σειρά του, ενώ το σύνολο της τάξης ενθουσιάζεται από τη ψηφοφορία(εμπλοκή δημοκρατικών διαδικασιών) ανάδειξης του επικρατέστερου θετικού στοιχείου του συμμαθητή του.

Κατηγορίες: Γλώσσα, Εικαστικά, Εικόνες, Έννοιες, Θεματικές Προσεγγίσεις, Μαθηματικούλια. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.