Παράσταση κουκλοθεάτρου

Πριν λίγες μέρες, παρακολουθήσαμε στο νηπιαγωγείο μας ( από κοινού με τα παιδιά του 1ου νηπιαγωγείου) την παράσταση κουκλοθεάτρου ¨ Ο Μεταξούλης¨ από την ομάδα Anigmanet Group.

Μια μικρή γεύση της παράστασης…..

Καλώς μας ήρθες, Άνοιξη…..

Αρχές Απρίλη….. και στο σχολείο μας μύρισε άνοιξη…..

Φυτέψαμε λουλούδια στην αυλή μας, ετοιμάσαμε το θερμοκήπιό μας και περιμένουμε με ανυπομονησία να γευτούμε τα κηπευτικά μας…

‘ΕΙΡΗΝΗ’ του Αριστοφάνη – παράσταση κουκλοθεάτρου

Με αφορμή τη γιορτή της 25ης Μαρτίου, παρακολουθήσαμε στον χώρο του νηπιαγωγείου μας την παράσταση  κουκλοθεάτρου ‘ΕΙΡΗΝΗ’ του Αριστοφάνη της Χριστίνας Μπήτιου. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον, συμμετείχαν ενεργά και στο τέλος γνώρισαν από κοντά τις μαγικές κούκλες!!! Ήταν πραγματικά υπέροχο!!!

Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας

Διαβάσαμε την ιστορία του μικρού Περντού, συζητήσαμε για τα δικαιώματα των ζώων, ζωγραφίσαμε και στο τέλος φτιάξαμε μια  ομαδική αφίσα για τα αδεσποτάκια. Τραγουδήσαμε και χορέψαμε σαν μικρά ζωάκια…..Περάσαμε υπέροχα!!!

φιλοζωία