Αισθητική αναβάθμιση της εξωτερικής όψης του σχολείου μας
Το 2ο κτίριο του Νηπιαγωγείου μας μεταμορφώθηκε μέσα σε λίγες μέρες, χάρη στην εθελοντική προσφορά της γιαγιάς Karin Muser που μαζί με τις συνεργάτιδές της Κατερίνα Θάνου,Klaudia Fahrmeier και Μαρία Κουρκουρίκα (όλες μαθήτριες της Francesca Gaddi και μέλη της ομάδας HeARTists) μετέτρεψαν – με μεγάλη αφοσίωση – τους εξωτερικούς τοίχους του σχολείου μας σε έργα τέχνης.
Τα έργα και η αισθητική τους ξεπέρασαν κάθε προσδοκία μας!
Η ευγενική προσφορά τους ανανέωσε την ελπίδα όλων μας για την ανθρωπιά και την αλληλεγγύη που μπορεί να διοχετευθεί από τον έναν στον άλλον και στην τοπική κοινωνία.
Περιμένουμε να δούμε την έκπληξη στα μάτια των νηπίων του σχολείου μας που θα έρθουν τον Σεπτέμβρη και θα αντικρίσουν τις αλλαγές!
Εξοπλισμός Ρομποτικής και STEM στο σχολείο μας
Επίσκεψη της κ. Βαρυτίμης
Την Τρίτη 14 Μαΐου, η “Ανέμη της Βαρυτίμης” επισκέφθηκε το 2ο κτίριο του σχολείου μας, συντροφιά με το λαϊκό παραμύθι “Η Μαρούλα”, από τη συλλογή “Ελληνικά Παραμύθια” του Γ.Α.Μέγα.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βαρύτιμη που μάς χάρισε αφιλοκερδώς μια υπέροχη αφήγηση για τον άρρηκτο δεσμό μητέρας – κόρης, με τον δικό της μαγευτικό τρόπο!
Κόκκινη κλωστή κομμένη
απ’της Βαρυτίμης την ανέμη
τη μαγεία έχει στ’ αλήθεια
μέσα από τα παραμύθια!
Πάσχα 2024
Επίσκεψη του ιερέα της ενορίας μας
Την Παρασκευή 19 Απριλίου, στο 1ο και 2ο κτίριο του σχολείου μας, υποδεχθήκαμε τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Λάμπρο Χριπάτσιο, ιερέα του Αγίου Δημητρίου Πλαγιαρίου.
Ο πατήρ Λάμπρος μάς μίλησε για την ιστορία και τα έθιμα του Πάσχα, έψαλε αποσπάσματα από τα κάλαντα του Λαζάρου και της Μ. Παρασκευής, απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών, ενώ στο τέλος δεν παρέλειψε να χαρίσει στα παιδιά από μία εικόνα του Χριστού για ευλογία.
Ευχαριστούμε θερμά τον πατέρα Λάμπρο για την ευγενική ανταπόκρισή του στο κάλεσμά μας!
Επίσκεψη της συγγραφέα Σοφίας Πανίδου
Την Τρίτη 9 Απριλίου, η συγγραφέας – εκπαιδευτικός κ. Σοφία Πανίδου επισκέφθηκε το 2ο κτίριο του σχολείου μας, για να μας παρουσιάσει το βιβλίο της με τίτλο :”Τρία ποντίκια, ένα τυρί και μυστήριο πολύ”
Μικροί και μεγάλοι απολαύσαμε τις περιπέτειες των Πίκου, Τσίκου και Ρίκου, μέσα από τη γλαφυρή αφήγηση της ευρηματικής συγγραφέα που μας βοήθησε να λύσουμε και το μυστήριο.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Σοφία Πανίδου για την επίσκεψή της στο σχολείο μας καθώς και για τα δύο βιβλία που μας αφιέρωσε!
4 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, τα παιδιά εντόπισαν και συζήτησαν – μέσα από φωτογραφικό υλικό – τις διαφορές μεταξύ αδέσποτων και δεσποζόμενων ζώων, προβληματίστηκαν με σχετικά παραμύθια και δημιούργησαν αφίσες με τις ιδέες τους για το τι χρειάζονται τα ζώα σε υλικό – συναισθηματικό επίπεδο. Στη συνέχεια ζωγράφισαν το αγαπημένο τους ζώο και τις ανάγκες του για να είναι χαρούμενο και αποτύπωσαν σε κατασκευή το μήνυμα :
“Τα ζωάκια τα αγαπώ
και ποτέ δεν τα χτυπώ
Τα φροντίζω, τα προσέχω
και παρέα μου τα έχω!”
Επιμορφωτική Συνάντηση
Την Τετάρτη 3 Απριλίου στις 19.00, εκπαιδευτικοί και γονείς είχαμε την τιμή και τη χαρά να υποδεχτούμε, στο 2ο κτίριο του σχολείου μας, τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Στυλιανό Τσιπούρα – Δρ. Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ και πρώην Σχ. Σύμβουλο Α’βαθμιας Εκπαίδευσης – και να παρακολουθήσουμε με μεγάλο ενδιαφέρον την εισήγησή του με θέμα ” Η λειτουργία του εγκεφάλου – Πώς μαθαίνει το παιδί” που βασίζεται στα πορίσματα της Γνωσιακής Νευροεπιστήμης.
Ευχαριστούμε πολύ τον π. Στυλιανό για τις σημαντικές πληροφορίες που αποκομίσαμε από την εισήγησή του!
2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
Με αφορμή τη γενέθλιο ημέρα του μεγάλου Δανού συγγραφέα – παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, τα παιδιά γνώρισαν “Το Ασχημόπαπό” του, μίλησαν για τους ήρωες και τα αγαπημένα τους παραμύθια, ζωγράφισαν σελιδοδείκτες κι έλυσαν το αίνιγμα της ακροστιχίδας.
Βρίσκομαι μέσα σε ένα σπίτι
Ιδανικά σε ράφι μένω
Βάζω τους ήρωες μπροστά μου
Λευκές σελίδες περιποιούνται
Ιδέες και όνειρα να βγουν
Όταν με ανοίξεις… θα σου πουν!