Πηγαίνοντας στο Δημοτικό….

Επισκεφτήκαμε λοιπόν το μεγάλο σχολείο, όπως συνηθίζουμε να το φωνάζουμε, το Δημοτικό Σχολείο της Ερμιόνης. Το σχολείο αυτό μας εντυπωσιάζει πολύ καθώς ανυπομονούμε να μεγαλώσουμε και να πάμε σ’ αυτό. Συναντήσαμε τη διευθύντρια του σχολείου και κάποιους από τους δασκάλους, οι οποίοι μας βοήθησανε να δούμε τους χώρους και μας έκαναν να αισθανθούμε πολύ όμορφα. Μας δείξανε την τάξη που θα πάνε τα νήπια του χρόνου και είδαμε και παλιούς συμμαθητές μας εκεί. Η χαρά μας δεν περιγράφεται. Είχαμε πολλές απορίες και φρόντισαν να μας τις λύσουν όλες. Στο προαύλιο μας περίμεναν πολλές εκπλήξεις. Παίξαμε με το μουσικό του σχολείου και την κιθάρα του ένα διασκεδαστικό παιχνίδι μαζί με τις δύο τάξεις της πρώτης δημοτικού. Στη συνέχεια, η κυρία της γυμναστικής μας είχε ετοιμάσει ένα άλλο παιχνιδάκι και το ευχαριστηθήκαμε κι αυτό. Στο δημοτικό έχουν και ένα χώρο που ανακυκλώνουν τα πάντα! Σταθήκαμε και λίγο εκεί για να μάθουμε τη διαδικασία. Τέλος, μας ξενάγησαν στα γραφεία και είδαμε και το κυλικείο τους.

Επίσκεψη στο Δημοτικό Κατάστημα

Επισκεφτήκαμε το Δημοτικό Κατάστημα της Ερμιόνης και συναντήσαμε τον Δήμαρχο, την Αντιδήμαρχο Παιδείας καθώς και τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας. Αρχίσαμε να ξεναγούμαστε στο χώρο, ξεκινώντας από την όμορφη αυλή με τα δέντρα. Μπαίνοντας στο εσωτερικό, μας έδειξαν το μεγάλο τραπέζι που γίνονται τα συμβούλια καθώς και τα γραφεία τους. Στους υπόλοιπους χώρους γνωρίσαμε τους υπαλλήλους και τις αρμοδιότητές τους, ψάξαμε τα ονόματά μας στο ληξιαρχείο και μιλήσαμε για τα αδέσποτα και τη φροντίδα τους με την Κτηνίατρο. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκίσματα και χυμό κι αφού ξεκουραστήκαμε στη σκιά των δέντρων πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

IMG 865e141db8371a73b425525003502fc7 V IMG 7bbe09dcaa82a4a8153b375b85ad7cd9 V IMG 9c0273ced021e3da87332f29ef45297d V

Ανακύκλωση

Σήμερα μιλήσαμε για το πόσο σημαντικό είναι να κάνουμε ανακύκλωση. Προστατεύουμε το περιβάλλον μας και προσπαθούμε να μην σπαταλάμε. Γνωρίσαμε τα υλικά που μπορούμε να ανακυκλώσουμε, τη φροντίδα που χρειάζονται κάποια από αυτά πριν ανακυκλωθούν και είδαμε πόσο δύκολο είναι να ανακυκλωθεί το πλαστικό. Με αφορμή λοιπόν αυτό, μαζέψαμε πλαστικά μπουκάλια και αποφασίσαμε να πάμε να τα ρίξουμε στους ειδικά διαφορφωμένους χώρους ανακύκλωσης της πόλης μας. Εκεί ενημερωθήκαμε για ένα διαγωνισμό σχολείων που τρέχει και θέλαμε να συμμετέχουμε. Ξεκινήσαμε λοιπόν να ανακυκλώνουμε….

IMG b618fd6b6b760ed636f5266572bc0f71 V IMG 50bf919cc24f23ea1f9dcd58910fe0da V

Μουσείο Παιχνιδιών

Πήγαμε στο αγαπημένο Μουσείο Παιχνιδιών για να μάθουμε για  «Τα Λαζαράκια». Μάθαμε λοιπόν για την Ανάσταση του Λαζάρου και δε διστάσαμε να κατασκευάσουμε τον δικό μας Λάζαρο με τα σάβανα του, έτσι όπως αναστήθηκε, αγέλαστος καθώς λέγανε. Και βέβαια στο Μουσείο παιχνιδιών δεν κάναμε μόνο αυτο! Τις προηγούμενες μέρες φιλοξενούσαμε στο σχολείο μας τη μουσειοσκευή του Μουσείου  και είχαμε δει μέσα από αυτή κάποια από τα πανέμορφα παλιά παιχνίδια του. Στη συνέχεια τα συναντήσαμε μέσα στις όμορφες συλλογές τους μαζί με πλήθος άλλων παιχνιδιών. Επιπλέον, μάθαμε να παίζουμε ομαδικά παιχνίδια που έπαιζαν παλιότερα και μας άρεσαν τόσο πολύ όταν τα παίξαμε στο σχολείο, που θέλαμε να τα παίξουμε στην αυλή του Μουσείου. Έτοιμοι λοιπόν για το παιχνίδι της τυφλόμυγας, δέσαμε τα ματάκια μας και προσπαθούσαμε να μαντέψουμε ποιός ήταν αυτός-η που πιάναμε. Τέλος, αφού φάγαμε τα υπέροχα μικρά λαζαράκια που μας είχε φτιάξει ένας συμμαθητής μας με τη γιαγιά του, πήραμε τα Λαζαράκια μας και κατεβήκαμε στο σχολείο μας τραγουδώντας τα «κάλαντα του Λαζάρου» σε όλα τα στενά της πόλης μας.

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Ερμιόνης

Σήμερα επίσκεφτήκαμε τη Δημοτική βιβλιοθήκη της Ερμιόνης, ένα ιστορικό κτήριο που ήταν το Παλαιό Κοινοτικό Κατάστημα. Παλιότερα είχε λειτουργήσει και το νηπιαγωγείο μας εκεί.  Επιπλέον Το Καποδιστριακό Σχολείο και ο Στρατώνας είναι κτίρια που βρίσκονται το ένα πλάι στο άλλο, δίπλα από τη βιβλιοθήκη, χαρακτηρισμένα παραδοσιακά με μια όμορφη εσωτερική αυλή με πεύκα. Στην επίσκεψη μας στο εσωτερικό της βιβλιοθήκης ξεναγηθήκαμε στο κόσμο των βιβλίων. Διαβάσαμε ένα βιβλίο που επιλέψαμε για ένα πεντανόστιμο σοκολατένιο λαγουδάκι που μας άνοιξε την όρεξη. Φτιάξαμε τα τα δικά μας κίτρινα κοτοπουλάκια και παίξαμε το κυνήγι του χαμένου θησαυρού ώστε να ανακαλύψουμε τα κρυμμένα γλυκίσματα, πίσω, κάτω, πάνω από τα τόσα πολλά βιβλία. Τέλος, ξεκουραστήκαμε στα πεζουλάκια της πανέμορφης αυλής και σκεφτήκαμε να γίνουμε συγγραφείς. Έτσι επιστρέφοντας στο σχολείο θέλαμε να γράψουμε το δικό μας βιβλίο, όπως κι έγινε…..