Βράβευση του σχολείου μας από το “Κλικ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ”!

Μάι 20183

Την Τρίτη 2 Μαΐου παρευρεθήκαμε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο στη Θεσσαλονίκη ως συμμετέχοντες στην Έκθεση Φωτογραφίας στα πλαίσια της δράσης “Κλικ, Προστάτεψέ το”. Η δράση αυτή εντάχθηκε στο Καινοτόμο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα “Το περιβάλλον μέσα από το φακό”

Οι 5 φωτογραφίες των παιδιών που επιλέχθηκαν στο σχολείο μέσα από δεκάδες με διαδικασίες διαλογικής συζήτησης και ψηφοφορίας ενώθηκαν και κόσμισαν την έκθεση

Βραβείο καλύτερου Περιβαλλοντικού Μηνύματος(Ομαδικότητα-Συνεργασία)

1ο Βραβείο καλύτερης φωτογραφίας

Η απονομή ήταν συγκινητική και νιώσαμε υπερήφανοι για τη συμμετοχή μας , αλλά και για το αποτέλεσμα της δουλειάς μας!

Τίποτα όμως, δε θα καταφέρναμε αν δεν είχαμε αρωγούς τους γονείς του σχολείου, οι οποίοι αγκάλιασαν με θέρμη όλη αυτή την προσπάθεια!

Στη διάρκεια του Προγράμματος τα παιδιά παρατήρησαν την αυλή του σχολείου μας, την αξιολόγησαν και όλοι μαζί προτείναμε παρεμβάσεις βελτίωσης. Στη συνέχεια, οι γονείς με τις εκπαιδευτικούς φρόντισαν να τις υλοποιήσουν!

και να! το αποτέλεσμα!

Και έπεται η συνέχεια!!! Ήδη όμως τα αποτελέσματα φάνηκαν! Όλοι μαζί αποδείξαμε ότι μπορούμε να παρέμβουμε στο περιβάλλον και να το αλλάξουμε!!!ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ!!!

από κάτω από: ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ, ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2017-2018| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βράβευση του σχολείου μας από το “Κλικ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ”!

Μάιος 2018