Μακάρι να μπορούσα να χορέψω!

Μαρ 201823

Μακάρι να μπορούσα να χορέψω!

• Διαβάσαμε το παραμύθι «Μακάρι να μπορούσα … να χορέψω!» της Γιολάντας Τσαρώνη – Γεωργιάδη, ένα παραμύθι που καλλιεργεί την αυτοεκτίμηση και την εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και ταυτόχρονα διδάσκει τη σημασία της συνεχούς προσπάθειας. Πρόκειται για ένα πιγκουινάκι που επισκέπτεται ένα ζωολογικό κήπο. Εκεί γίνεται ένα τρελό πάρτι! Όμως, ο φίλος μας δεν ξέρει να χορεύει. Οι μαϊμούδες και τα φλαμίγκο αναλαμβάνουν να του μάθουν, εκείνο όμως δεν τα καταφέρνει και τόσο στις φιγούρες. Παρ΄όλα αυτά το πιγκουινάκι δεν το βάζει κάτω και συνεχίζει την προσπάθεια. Ξαφνικά ανακαλύπτει ένα δικό του χορό και τους αφήνει όλους με το στόμα ανοιχτό!
  • Ακολούθησε συναισθηματική επεξεργασία του παραμυθιού
  • Αποφασίσαμε να βρούμε το δικό μας χορό. Γίναμε λοιπόν χορογράφοι και προτείναμε φιγούρες για το τραγούδι «Jailhouse Rock» του Έλβις Πρίσλεϊ:

– Χέρια στη μέση

– Χέρια στους ώμους

Αγκαλιά

– Χέρια στο κεφάλι

– Χέρια ψηλά

– Γύρω – γύρω

• Αφού χορέψαμε το τραγούδι με τις παραπάνω φιγούρες, αποφασίσαμε να τις ζωγραφίσουμε και να τις αναρτήσουμε για να μην τις ξεχνάμε. Έτσι τα παιδιά ζωγράφισαν σε ζευγάρια από μία φιγούρα. Ακολούθησε αξιολόγηση της συνεργατικής δράσης στην ολομέλεια.

Χέρια στη μέση!!

Γύρω γύρω!

Αγκαλιά!

Χέρια στο κεφάλι!

Χέρια ψηλά!

Χέρια στους ώμους!

• Βρήκαμε τίτλο στη χορευτική μας ομάδα. Είχαμε 2 προτάσεις: Τρελοπαιδάκια καιΤρελοχορευτές

Έπειτα από ψηφοφορία ( 6 και 9 ψήφοι αντίστοιχα), ονομαστήκαμε «Τρελοχορευτές»!

• Αριθμήσαμε τις φιγούρες που ζωγραφίσαμε και το χορέψαμε περήφανοι για το αποτέλεσμα!
  • Γίναμε «Τρελομουσικοί» και συνοδέψαμε με κρουστά όργανα (κουδουνάκια, ντέφια και ξυλάκια) το τραγούδι μας υποδυόμενοι τους μουσικούς και το μαέστρο μιας ορχήστρας.
  • Τέλος, επειδή ο κάθε «Τρελοχορευττής» είναι μοναδικός ο καθένας ζωγράφισε τον εαυτό του με νερομπογιές και μαρκαδόρους!

Οι μαθησιακές περιοχές που προσεγγίστηκαν ήταν:

Παιδί και Περιβάλλον, Παιδί και Γλώσσα,

Παιδί , Δημιουργία και Έκφραση,

Παιδί και Μαθηματικά, Παιδί και Πληροφορική

…και όλοι διαπιστώσαμε πως ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ  ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

Τη δράση την εντάξαμε στο Καινοτόμο Πρόγραμμα “Το Νησί των Συναισθημάτων και των Αξιών!”

Ευχαριστούμε την Popi-it για την υπέροχη ιδέα!

από κάτω από: ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2017-2018| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μακάρι να μπορούσα να χορέψω!

Μάρτιος 2018