«Δώστε μια ευκαιρία στην Ειρήνη!».

Οκτ 201727

ΤΖΕΙΜΣ ΡΙΤΖΙ

Ο James Rizzi (1950 – 2011) ήταν Αμερικανός καλλιτέχνης της Pop Art. Το στιλ του χαρακτηριζόταν από καρτουνίστικα ποπ σχέδια με τρισδιάστατα εφέ. Τα έργα του εκδήλωναν την ανάγκη για ελπίδα, χαρά και ειρηνική συνύπαρξη όλων των ανθρώπων του κόσμου. Ήταν ο επίσημος καλλιτέχνης των καλοκαιρινών ολυμπιακών αγώνων της Ατλάντα το 1996.

« Κάθε παιδί μπορεί να κοιτάξει τα έργα τέχνης μου και να καταλάβει τι θέλω να εκφράσω: τη γιορτή της ζωής!» J. Rizzi

• Τα παιδιά παρατήρησαν τα έργα του ζωγράφου σε ένα τετράλεπτο βίντεο στο youtube. Ακολούθησε συζήτηση που στηρίχτηκε στις ερωτήσεις
  • Τι αρέσει στον James Rizzi να ζωγραφίζει;
  • Ποια χρώματα χρησιμοποιεί;
  • Πώς λέτε να ένιωθε όταν ζωγράφιζε;
  • Εσείς πώς νιώθετε παρατηρώντας τους πίνακές του;
  • Σε τι είδους επιφάνειες ζωγράφιζε;

Η τελευταία ερώτηση στάθηκε η αφορμή για να μιλήσουμε για τον ζωγράφο, ο οποίος ήταν καλλιτέχνης της Pop Art. Εξηγήθηκε στα παιδιά το παραπάνω καλλιτεχνικό ρεύμα και την επιρροή του στο ευρύ κοινό.

Δώστε μια ευκαιρία στην Ειρήνη!

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου ξεκινήσαμε από τον πίνακα του James Rizzi με θέμα «Δώστε μια ευκαιρία στην Ειρήνη!».

Παρατηρήσαμε τον πίνακα και γίναμε ομάδες με βάση το περιεχόμενό του. Έτσι η μία ομάδα ετοίμασε λουλούδια, η άλλη καρδούλες, η τρίτη πουλιά και η τέταρτη αστέρια. Όλα μαζί συνέθεσαν τον πίνακα του ζωγράφου που έχει στο κέντρο του το σύμβολο της Ειρήνης.

Μια ευκαιρία στην Ειρήνη δώστε           James Rizzi 2

και τον κόσμο όλον σώστε

Σύμβολο με λουλούδια και καρδιές

ήλιος, φεγγάρι, άστρα, αγκαλιές!

Η ομάδα μας!

Σύγχρονο Νηπιαγωγείο, Τεύχος 117!

από κάτω από: 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2017-2018| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Δώστε μια ευκαιρία στην Ειρήνη!».

Οκτώβριος 2017