H Πόλη που έδιωξε τον Πόλεμο στο…σχολείο μας!

Νοέ 201616

Σήμερα μάς επισκέφθηκε η ομάδα ΠΑΖΛ και έκανε πιο όμορφη την ημέρα μας!

Γνωρίζετε το υπέροχο βιβλίο « Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο»των Αντώνη Παπαθεοδούλου και Μυρτώς Δεληβοριά, από τις εκδόσεις Πατάκη;

Ε, λοιπόν, με αυτό παίξαμε σήμερα!

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια μαγική πόλη!

Βγήκαμε βόλτα στους υπέροχους αν και θορυβώδεις  δρόμους της!

Περάσαμε από το μαγεμένο άγαλμα, που άμα το κοιτούσες έντονα, βαθιά μέσα στα μάτια, ζωντάνευε και «χαλούσε» τον κόσμο με τις τρέλες του!

Πόσο ωραίο είναι το Σιντριβάνι της πόλης με τα γάργαρα νερά του!

Σε αυτή τη μαγική πόλη υπάρχει και ένα Πάρκο, όπου τα μαγεμένα δέντρα του λένε παραμύθια σε όλους όσους κάθονται από κάτω. Παραμύθια γλυκά, παραμύθια χαρούμενα, παραμύθια λυπητερά, παραμύθια και μόνο παραμύθια!

Περάσαμε και από το Μουσείο! Εκεί, υπάρχει ένας μαγικός Πίνακας, που όταν περνάς από μπροστά του, το πρόσωπο που απεικονίζεται σε αυτόν παίρνει την έκφραση του συναισθήματος που νιώθεις!

Τέλος, σταματήσαμε στο Ταχυδρομείο της πόλης. Εκείνο πάλι, αγαπούσε όλο τον κόσμο! Όλα τα δυσάρεστα γράμματα τα μετέτρεπε με τρόπο μαγικό σε χαρούμενα γράμματα!

Όμως, σε αυτή την ευτυχισμένη πόλη, μια μέρα ήρθε ο Πόλεμος για να τα καταστρέψει όλα!

Δεν ήξερε όμως, πως η πόλη ήταν μαγεμένη!

Όταν λοιπόν, πέρασε από τους δρόμους της, εκείνοι μπερδεύτηκαν μεταξύ τους και ταλαιπώρησαν τόσο τον Πόλεμο που εκείνος έφυγε πολύ θυμωμένος!

Το σιντριβάνι τον έκανε μούσκεμα!

Στο πάρκο ζαλίστηκε από τα φρικτά και τρομερά παραμύθια των δέντρων!

Το άγαλμα τον τρέλανε με τα καμώματά του και σε αυτό βοήθησε το έντονο βλέμμα των παιδιών!

Από το  Μουσείο έφυγε σε έξαλλη κατάσταση μετά από τις κοροϊδίες του μαγεμένου πίνακα!

Έφτασε εξαντλημένος στο Ταχυδρομείο για να ζητήσει βοήθεια μιας και οι στρατιώτες του είχαν εξολοθρευτεί. Το ταχυδρομείο όμως, ,μετέτρεψε την πολεμική επιστολή σε πρόσκληση καλοκαιρινών διακοπών του Πολέμου στη γυναίκα του!χα!χα!

Τα παιδιά ενθουσιασμένα από τα παθήματα του πολέμου τον έκαναν…αγνώριστο!

Ο πολύχρωμος πόλεμος!!!

Όπως καταλαβαίνετε, ήταν μια ξεχωριστή παράσταση που έγινε μαζί με τα παιδιά και που σίγουρα δε θα την ξεχάσουν ποτέ! Γι΄αυτό και αξίζει να τη ζωγραφίσουμε!

Ευχαριστούμε πολύ τη Μαριαλένα και την Ειρήνη για το υπέροχο ταξίδι!!!

Μπράβο, κορίτσια!!!

από κάτω από: ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-2017| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο H Πόλη που έδιωξε τον Πόλεμο στο…σχολείο μας!

Νοέμβριος 2016