Στο Μητρικό Θηλασμό λέμε ΝΑΙ!

Νοέ 20166

ΘΗΛΑΣΜΟςΣήμερα, Κυριακή 6 Νοεμβρίου, στο Πνευματικό Κέντρο Χαλάστρας, ολοκληρώθηκε η εκστρατεία ενημέρωσης για το Μητρικό Θηλασμό από τις Μαίες Κ.Υ. Χαλάστρας.

Όταν το όραμα, το μεράκι και η εργατικότητα συντροφεύουν  με τη φαντασία, τη δημιουργικότητα και τη συνεργασία, το αποτέλεσμα είναι η σημερινή ημέρα.

Έπειτα από εκπαιδευτικές δράσεις που προηγήθηκαν στα σχολεία, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί  ανταποκρίθηκαν στο σημερινό κάλεσμα με εικαστικές δημιουργίες

1ο Νηπιαγωγείο Χαλάστρας

1ο  Νηπιαγωγείο Χαλάστρας

2ο Νηπιαγωγείο Χαλάστρας- Ο Θηλασμός μέσα από τη Τέχνη

Τι νιώθουν η μαμά και το μωρό κατά τη διάρκεια του θηλασμού;

Παίζοντας με τις Μαίες στο σχολείο μας

Παίζοντας με τις Μαίες στο σχολείο μας!

3ο Νηπιαγωγείο Χαλάστρας

1ο Δημοτικό Σχολείο Χαλάστρας

3ο Δημοτικό Σχολείο Χαλάστρας

Οι ομιλίες των μαιών ήταν ενημερωτικές, ουσιαστικές και  σε απόλυτα σωστό χρονοδιάγραμμα με σεβασμό όχι μόνο στους ενήλικες αλλά και στους μικρούς ακροατές

” Η τέχνη του θηλασμού εμπνέει την τέχνη” από τη μαία κ. Αργυρώ Πραβίτα

“Τα οφέλη του Μητρικού Θηλασμού” από τη Μαία κ. Σοφία Κοντονίκου

“Θηλασμός και αειφόρος ανάπτυξη” από τη Μαία κ. Πηνελόπη Μαλλογιάνη

Ανάμεσα στις ομιλίες συμμετείχαν με ποιήματα, τραγούδια και μουσικοκινητικά δρώμενα οι μαθητές του  2ου και 3ου Νηπιαγωγείου αλλά και  του 1ου και 3ου Δημοτικού Σχολείου Χαλάστρας.  Χαρακτηριστικό όλων των παρουσιάσεων ήταν η πρωτοβουλία, ο αυτοσχεδιασμός, η ομαδικότητα και η έμπνευση των ίδιων των παιδιών, τα οποία με συγκινητική ευαισθησία πέρασαν τα μηνύματά τους στο παρευρισκόμενο ακροατήριο.

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε τις Μαίες του Κ.Υ.Χαλάστρας για τη σημερινή παρουσίαση αλλά και για όλο το ταξίδι, το οποίο είχαμε τη χαρά να μοιραστούμε μαζί τους!

Επειδή η συνεργασία δίνει χαρά...

και η συμμετοχή όλων (των γονιών καθώς και  των εκπροσώπων του Κ.Υ. Χαλάστρας, του Δήμου και του Συλλόγου Γυναικών Χαλαίστρη) την ικανοποίηση ότι “τίποτα δεν πάει χαμένο…”, όπως λέει και ο ποιητής,σάς ευχαριστούμε όλους για τη σημερινή ημέρα!

από κάτω από: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-2017, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στο Μητρικό Θηλασμό λέμε ΝΑΙ!

Νοέμβριος 2016