Ασπρόμαυρος Πόλεμος!

Οκτ 201627

«…Δευτέρα 28. Κοιμήθηκα δύο το πρωί, διαβάζοντας Μακρυγιάννη. Στις τρεις και μισή μια φωνή μέσα από το τηλέφωνο με ξύπνησε: «Έχουμε πόλεμο». Τίποτα άλλο. Ο κόσμος είχε αλλάξει. Η αυγή, που λίγο αργότερα είδα να χαράζει πίσω από τον Υμμητό, ήταν άλλη αυγή:άγνωστη. Περιμένει ακόμη εκεί που την άφησα. Δεν ξέρω πόσο θα περιμένει, αλλά ξέρω πως θα φέρει το μεγάλο μεσημέρι».

• Με τα λόγια του Σεφέρη ο στρατιώτης που επισκέφθηκε την τάξη μας διηγήθηκε στα παιδιά τον ασπρόμαυρο πόλεμο

Ο στρατιώτης διηγείται

• Μια ομάδα παιδιών ετοίμασε το δέμα που έστειλε η μάνα στο στρατιώτη

Δέμα για το στρατιώτη 02

• Μια άλλη ομάδα ετοίμασε το πανό-ντοκουμέντο του ασπρόμαυρου πολέμου, ώστε να ενημερωθούν όλοι όσοι επισκέπτονται το σχολείο μας

Ασπρόμαυρος πόλεμος 01

Ασπρόμαυρος πόλεμος 03

Ασπρόμαυρος πόλεμος 02

Ασπρόμαυρος πόλεμος 04

Ασπρόμαυρος πόλεμος-σκηνικό

• Σχηματίσαμε το ΟΧΙ με υλικό ψυχοκίνησης

ΟΧΙ

• Γράψαμε λέξεις που θυμίζουν πόλεμο και ειρήνη

Λέξεις Πολέμου-Ειρήνης

• Ανεβήκαμε βουνά και περάσαμε από ποτάμια και γέφυρες αναπαριστώντας τις διαδρομές των στρατιωτών

Διαδρομή του στρατιώτη 02

Διαδρομή του στρατιώτη 01

• Παρακολουθήσμε το video «Ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι» και μετά από συναισθηματική επεξεργασία αυτού δώσαμε στην ειρήνη και στον πόλεμο χρώμα, συναίσθημα, μουσική, ζώο κ.ά.

28η οκτωβρη 2016 012

Αν η Ειρήνη και ο Πόλεμος ήταν...

• Φτιάξαμε τους Πύργους της Ειρήνης

Οι πύργοι της ειρήνης 02

Οι πύργοι της ειρήνης 03

Οι πύργοι της ειρήνης 01

• Κατασκευάσαμε τα περιστέρια της ειρήνης υλοποιώντας την ιδέα της Μαριέττας με τη μαμά της

Το περιστέρι της ειρήνης

Σε αυτό το σημείο, πρέπει να τονίσουμε ότι για μια ακόμη φορά είχαμε τη συμπαράσταση των γονιών μας, οι οποίοι εμπλούτισαν τη Γωνιά Παρατήρησης με βιβλία, εικόνες και φωτογραφικό υλικό του Ασπρόμαυρου Πολέμου!

Γωνιά Παρατήρησης

Τέλος, ευχαριστούμε για τις ιδέες το περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο, Τεύχος 112 και τις συναδέλφους  Popi-it και Νάτα…Λίνα στο Νηπιαγωγείο!

από κάτω από: 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-2017| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασπρόμαυρος Πόλεμος!

Οκτώβριος 2016