11 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα αφιερωμένη στα Δικαιώματα του παιδιού

Δεκ 201412

1. Δικαιούμαι να έρθω στη ζωή, δικαιούμαι να υπάρξω.

2. Δικαιούμαι να μεγαλώσω σε έναν κόσμο χωρίς βία και φτώχεια.

3. Δικαιούμαι να ζήσω σε έναν κόσμο που σέβεται και προστατεύει το φυσικό περιβάλλον.

4. Δικαιούμαι να έχω ελεύθερη πρόσβαση στο μαγικό κόσμο της γνώσης.

5. Δικαιούμαι να έχω ελεύθερο χρόνο και χώρο για να παίζω.

6. Δικαιούμαι να μάθω τι είναι καλό για την ψυχική και σωματική μου υγεία.

7. Δικαιούμαι να περνώ αρκετό χρόνο με τους γονείς μου.

8. Δικαιούμαι να ζήσω με αθωότητα και ανεμελιά τα παιδικά μου χρόνια.

9. Δικαιούμαι να ζήσω σε μια κοινωνία που προστατεύει τα προσωπικά μου δεδομένα.

10. Δικαιούμαι έναν κόσμο ανθρώπινο. Έναν κόσμο στον οποίο θα μεγαλώσω αύριο τα δικά μου παιδιά.

Αυτή την ημέρα την αφιερώσαμε στα παιδιά όλου του κόσμου.Στα πιο τυχερά και στα λιγότερα τυχερά.

– Συγκεντρώσαμε υλικό:

ΣΦΔΣ

– Διαβάσαμε το παραμύθι «Η Αγριππίνα και η πείνα» της Unicef , από  το οποίο προκύπτουν περιβαλλοντικά και ανθρωπιστικά μηνύματα. Στις  τριτοκοσμικές χώρες  οι κάτοικοι δεν μπορούν να καλύψουν τις βασικές τους ανάγκες, πόσο μάλλον να εξασφαλίσουν ποικιλία στον τρόπο διατροφής τους. Επομένως, αδράττοντας την ευκαιρία, για μια ακόμη φορά αναφερθήκαμε στην αναγκαιότητα της σωστής, πλούσιας σε θρεπτικά συστατικά διατροφής(Βλ. Καινοτόμο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας). Πρέπει, λοιπόν, να τρώμε απ΄όλα νιώθοντας τυχεροί που τα διαθέτουμε.

– Έπειτα από συζήτηση στηριζόμενη σε φωτογραφικό υλικό και χάρτες καταλήξαμε στην αναγκαιότητα της εξασφάλισης μιας ισορροπημένης ζωής για τα παιδιά όλου του κόσμου. Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στο γέλιο, τη χαρά, την αγάπη,την οικογένεια, τα ρούχα, το φαγητό, το καθαρό νερό, τη μόρφωση, τα φάρμακα, τα παιχνίδια, την ειρήνη. Τα παιδιά αφού πρότειναν και κατέγραψαν τα παραπάνω, γέμισαν το μπουκάλι με τα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου:

από κάτω από: ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-2015| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 11 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα αφιερωμένη στα Δικαιώματα του παιδιού

Δεκέμβριος 2014