Η πρώτη συνεργατική εργασία μας!

Σεπ 201416

Έπειτα από αφήγηση και συζήτηση του αγαπημένου παραμυθιού του Ευγένιου Τριβιζά “Τα 3 μικρά λυκάκια”, τα παιδιά σχημάτισαν ζευγάρια και κλήθηκαν να επιλέξουν και να ζωγραφίσουν ένα από τα 4 σπιτάκια της ιστορίας(το τούβλινο, το τσιμεντένιο, το ατσάλινο ή το λουλουδένιο). Στη συνέχεια παρουσίασαν τη δουλειά τους στην ολομέλεια σχολιάζοντας παράλληλα τον τρόπο που συνεργάστηκαν, τα θετικά στοιχεία, τα παράπονά τους και πρότειναν τρόπους βελτίωσης για την επόμενη φορά.

Το εγχείρημα ήταν δύσκολο για αρχή χρονιάς, αλλά τα περσινά παιδιά καθοδήγησαν τα καινούρια, εφόσον είναι  πιο έμπειρα. Δεν ήταν σημαντικό τόσο το εικαστικό αποτέλεσμα, όσο η πρώτη απόπειρα συνεργασίας και αλληλεγγύης μεταξύ των παιδιών.

από κάτω από: ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-2015, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η πρώτη συνεργατική εργασία μας!

Σεπτέμβριος 2014