Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων για την υγιεινή διατροφή δημιουργήσαμε τη μασκότ της τάξης μας, τον Ρούλη τον Τροφούλη και σε ψηφιακή μορφή μέσω της εφαρμογής Voki και συνάψαμε ένα συμβόλαιο στο οποίο καταγράψαμε τους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς και το υπογράψαμε.
![20231107 110420 Αντιγραφή](https://blogs.sch.gr/2nipalexan/files/2024/02/20231107_110420-Αντιγραφή-300x230.jpg?x90360)
![20231107 110450 Αντιγραφή](https://blogs.sch.gr/2nipalexan/files/2024/02/20231107_110450-Αντιγραφή-300x225.jpg?x90360)
Διαβάσαμε το παραμύθι της Σοφίας Ζαραμπούκα “ο Ωραίος Δαρείος”, ομαδοποιήσαμε τις υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές και μάθαμε να τις ξεχωρίζουμε. Ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας φαγητό.
![20231107 123904](https://blogs.sch.gr/2nipalexan/files/2024/02/20231107_123904-225x300.jpg?x90360)
Μάθαμε να ξεχωρίζουμε τα φρούτα και τα λαχανικά προσπαθώντας να γεμίσουμε σωστά τα βαζάκια με την ανάλογη κατηγορία τροφίμων πριν τελειώσει ο χρόνος
![20231123 100258](https://blogs.sch.gr/2nipalexan/files/2024/02/20231123_100258-225x300.jpg?x90360)
![20231128 103955](https://blogs.sch.gr/2nipalexan/files/2024/02/20231128_103955-225x300.jpg?x90360)
Μιλήσαμε για την παιδική παχυσαρκία, παρακολουθήσαμε βίντεο για την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής, κατασκευάσαμε τη διατροφική πυραμίδα και φτιάξαμε ατομικά σουπλά που πήραν τα παιδιά στο σπίτι τους ώστε να θυμούνται το ταξίδι στον κόσμο της υγιεινής διατροφής.
![20231201 093243 Αντιγραφή](https://blogs.sch.gr/2nipalexan/files/2024/02/20231201_093243-Αντιγραφή-143x300.jpg?x90360)