Καλωσήρθατε

Life is an endless process of self-discovery. May the years ahead continue to be characterized by empathy, compassion, objectivity and a willingness to take risks.”

Με χαρά σας καλωσορίζουμε στον διαδικτυακό ιστόχωρο του 2 Νηπιαγωγείου Αγριάς-Γεωργιάδειο.

Στόχος μας, είναι μέσα από αυτόν τον διαδικτυακό τόπο να μαθαίνετε τα νέα του σχολείου μας, τις διάφορες δραστηριότητες και ανακοινώσεις που θα γίνονται κατά τη διάρκεια της χρονιάς καθώς και άλλες πληροφορίες.

Είναι σημαντικό, στην νεαρή παιδική ηλικία, να ενεργοποιηθεί η φυσική επιθυμία του παιδιού για την μάθηση. Όπως είχε πει και ο αρχαίος ιστορικός, Πλούταρχος, “Το μυαλό δεν είναι ένα δοχείο που πρέπει να γεμίσει αλλά μία φωτιά που πρέπει να ανάψει”.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας είναι εδώ να προσφέρει στα παιδιά τα αρχικά εφόδια που χρειάζονται για να κάνουν τα πρώτα τους σχολικά βήματα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου,