Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη Κοραή

Την περασμένη Δευτέρα είχαμε τη χαρά να επισκεφθούμε τη Βιβλιοθήκη Κοραή και να παρακολουθήσουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μικρός Κοραής”, συναντώντας την κυρία Σέβη Παϊδα, την παλιά και αγαπημένη κυρία μας! Η κυρία Σέβη και η κυρία Μαρία ήταν οι συντονίστριες του προγράμματος, στο οποίο μέσα από βιωματικά παιχνίδια τα παιδιά παρακολούθησαν τον βίο και το έργο του Αδαμάντιου Κοραή. Με το πρόγραμμα αυτό τα παιδιά απέκτησαν, αφενός, γνώσεις για αυτόν τον σπουδαίο άνθρωπο τον γραμμάτων, για την ιστορία αυτής της Χιώτικης βιβλιοθήκης  και γνώρισαν, αφετέρου, την σημασία της ευρυμάθειας καθώς και της προσφοράς!

IMG 5630 IMG 5632 IMG 5622

Ευχαριστούμε θερμά τις συντονίστριες και τη Βιβλιοθήκη, την κυρία Ανθούλα που μας συνόδευσε και το αστικό ΚΤΕΛ με τη συνοδό κυρία Φωτεινή!

IMG 5602 IMG 5603 IMG 5604 IMG 5606 IMG 5627IMG 5625

4 Απριλίου-Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικής Ζωοφιλίας κάναμε τις εξής δράσεις:

IMG 5528

Εγκαινιάσαμε στον χώρο του παιχνιδιού μίμησης Ιατρείο Για Ζωάκια ώστε να μυηθούν τα παιδιά στη φροντίδα των μικρών μας φίλων!

IMG 5634

Μαζέψαμε τροφές για γατούλες που θα παραδοθούν στον  Φιλοζωικό Σύλλογο Χίου – Chios Animal Welfare Society  ώστε να βοηθήσουμε το έργο τους.

Φτιάξαμε ταΐστρες για τα πουλάκια των δέντρων της αυλής του σχολείου μας!

2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

IMG 5510IMG 5497IMG 5621

Η έκθεση με τα αγαπημένα μας βιβλία άνοιξε! Τα παιδιά έφεραν τα αγαπημένα τους βιβλία, τα παρουσίασαν στους φίλους τους και τα διαβάσαμε παρέα! Είδαμε βήμα-βήμα πως δημιουργείται ένα παιδικό βιβλίο και ποιοι είναι οι συντελεστές του!

IMG 5568

Ζωγραφίζουμε το αγαπημένο μας παιδικό βιβλίο!

Παιχνίδια Stem και sensory στην αυλή μας!

Μιας και η Άνοιξη έχει μπει για τα καλά, περνάμε όλο και περισσότερο χρόνο στην αυλή μας!

Πειραματιζόμαστε με υλικά!

Παίζουμε με kinetic sand!

IMG 5406

Κάνουμε πειράματα με απλά υλικά αλλά εντυπωσιακά αποτελέσματα!

IMG 5431

Κατασκευές lego με τη βοήθεια κατάλληλων εφαρμογών!

IMG 5440

Παιχνίδια με νερό!

Σχολή Γονέων: Η συνεργασία Νηπιαγωγείου και Οικογένειας

IMG 5421

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε μία ακόμη Σχολή Γονέων με την ψυχολόγο Μsc Μαρία Τσικουδή-Καλαγκιά, πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια γονέων, με θέμα τη συνεργασία Νηπιαγωγείου και Οικογένειας και ευρύτερα σχολείου οποιασδήποτε βαθμίδας και οικογένειας!

Ταξίδια με οδηγό τη διαφορετικότητα!

IMG 5258

Με το Κίτρινο Πουλάκι μιλήσαμε για  για την αξία του να είμαστε διαφορετικοί, να πιστεύει κανείς στον εαυτό του και να είναι  προσηλωμένος στους  στόχους του, καθώς και να προσφέρει στους άλλους! Ταξιδέψαμε σε κάθε ήπειρο γνωρίζοντας διαφορετικά πουλάκια!

IMG 5254

Με τη βοήθεια του ρομπότ BeeBot βρήκαμε τους προορισμούς από το “Κίτρινο Πουλάκι” και ταξιδέψαμε και σε καινούργιους!

Απόκριες στο Σχολείο μας!

IMG 5160 Image 1

IMG 5169

Φέτος επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο μας αντιπροσωπεία από τον Μ.Ε.Ο.Θ., τα μέλη της οποίας μας μίλησαν για το “Ταλίμι”, για την ιστορία του, μας το παρουσίασαν και μύησαν τα παιδιά σ’ αυτό. Ευχαριστούμε Μ.Ε.Ο.Θ.

Οι χαρταετοί μας!

IMG 5265

Φύλλα εργασίας για τη διδασκαλία της Συμμετρίας και του κώδικα!

IMG 5414

Η Κυρά-Σαρακοστή μας

IMG 5409 IMG 5410 1

Φύλλα εργασίας για την αναγνώριση του 7,  αριθμό που μάθαμε αυτόν τον καιρό και αριθμό για τις εβδομάδες της Σαρακοστής

και

κρυπτόλεξο με σαρακοστιανές λέξεις!

Καλή Σαρακοστή!

Τσικνοπέμπτη 2024

Γιορτάσαμε την Τσικνοπέμτη μας με μουσικοκινητικά παιχνίδια από την κυρία Αγγελική των Αγγλικών και με κατασκευή με τη συνδρομή των μαμάδων μας!

IMG 5122

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και τους εθελοντές γονείς που έφεραν φαγητά, έψησαν και γιόρτασαν την Τσικνοπέμπτη μαζί μας!