Δανειστική Βιβλιοθήκη

fd5d9185f4bffd01e8c2e74122a38084

Βασική θέση στο Πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου έχει η δανειστική βιβλιοθήκη. Σκοπός της είναι να αναπτύξουν τα παιδιά καλή σχέση με το βιβλίο. Για να πετύχουμε όμως το σκοπό αυτό, απαιτείται η στενή συνεργασία σχολείου-οικογένειας.

Ο δανεισμός των βιβλίων μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά:

α)να διαβάσουν πολλά βιβλία μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς

β)να μάθουν να σέβονται τα βιβλία σαν αντικείμενα

γ)να περάσουν δημιουργικές στιγμές με τους γονείς τους όση ώρα γίνεται η ανάγνωση του βιβλίου

δ)να κατανοήσουν την έννοια του δανεισμού

Κανόνες λειτουργίας της Δανειστικής Βιβλιοθήκης

Ο δανεισμός των βιβλίων θα γίνεται κάθε Παρασκευή και η επιστροφή τους κάθε Δευτέρα.

Όποιο παιδί δεν επιστρέψει το βιβλίο που δανείστηκε, δεν μπορεί να δανειστεί κάποιο άλλο.

Κάθε παιδί είναι υπεύθυνο για το βιβλίο που δανείστηκε και θα πρέπει να προσέχει, ώστε αυτό να μη λερωθεί, σχιστεί ή  μουντζουρωθεί.

Τέλος, μαζί με το βιβλίο που έχει επιλέξει κάθε παιδί μόνο του, θα δίνουμε κι ένα έντυπο, όπου ζητάμε από το παιδί να ζωγραφίσει μόνο του, όπως μπορεί, ό,τι του άρεσε περισσότερο από την ιστορία που διάβασε με τους γονείς του.

Ο Υπεύθυνος της Βιβλιοθήκης

Κάθε εβδομάδα ορίζεται ένα παιδί ως υπεύθυνος της βιβλιοθήκης.

Ρόλος του Υπεύθυνου της Βιβλιοθήκης είναι :

1. να παραλαμβάνει τις ταυτότητες δανεισμού την Παρασκευή από κάθε παιδί και να τις επιστρέφει τη Δευτέρα

2. να ελέγχει την κατάσταση των βιβλίων που επιστρέφονται και σε περίπτωση που έχουν μικρές φθορές να τα βάζει στο κουτί «πρώτων βοηθειών» των βιβλίων για επιδιόρθωση

3. αφού παραλάβει κάθε βιβλίο, να σημειώνει σε κατάλληλα διαμορφωμένο φύλλο δανεισμού ότι επιστράφηκε και να προτρέπει τον δανειζόμενο να υπογράψει

4. να τακτοποιεί τα βιβλία

Χωρίς-τίτλο11 IMG_20151201_103640PB060036IMG_20160224_121149DSC_0031