Πρόγραμμα Erasmus+ KA2

Logo Pro Integrate Plus

Erasmus+ KA2 στο 2ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Το 2ο Λύκειο Θεσσαλονίκης συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα  Erasmus plus με τίτλο : «Promote integrated environment to guarantee refugees acceptance through Erasmus plus» (Προώθηση ολοκληρωμένου περιβάλλοντος για την εγγύηση της αποδοχής των προσφύγων μέσω του Erasmus+).

Με συντονίστρια χώρα τη Γερμανία, η Ιταλία, το Βέλγιο και η Ελλάδα θα συνεργαστούν με στόχο :

• την ομαλή ένταξη των προσφύγων στην εκπαιδευτική διαδικασία των χωρών που τους δέχονται
  • την ανάπτυξη της ενεργούς πολιτικής συνείδησης και των δημοκρατικών αρχών στους μαθητές των χωρών υποδοχής ώστε να αποφευχθούν πιθανά φαινόμενα διακρίσεων και  ρατσισμού
  • να εμποδιστεί η σχολική διαρροή και των προσφύγων μαθητών και των μαθητών από τις χώρες υποδοχής
  • την ανάλυση του φαινομένου του Σχολικού Εκφοβισμού στα σχολεία και την υιοθέτηση πρακτικών με σκοπό την εξάλειψη του.
  • την καλλιέργεια καλών πρακτικών στα σχολεία με σκοπούς την καλύτερη επικοινωνία μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών και την αναβάθμιση της ποιότητας του σχολικού περιβάλλοντος

Στο πλαίσιο του προγράμματος μαθητές και καθηγητές και από τις τέσσερις χώρες θα έχουν την ευκαιρία όχι μόνο να προσεγγίσουν βαθύτερα το θέμα των προσφύγων ερχόμενοι σε επαφή μαζί τους μέσω ποικίλων δραστηριοτήτων, αλλά και να γνωρίσουν από κοντά τη νοοτροπία, τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό της κάθε συμμετέχουσας χώρας μέσω της επικοινωνίας και της φιλοξενίας.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί σε δύο χρόνια (2016 – 2017, 2017 – 2018) κατά τη διάρκεια των οποίων οι μαθητές μας θα επισκεφθούν και θα φιλοξενηθούν από συμμαθητές τους στις παραπάνω χώρες και φυσικά θα ανταποδώσουν και οι ίδιοι τη φιλοξενία. Θα δουλέψουν συνεργατικά σε ομάδες εργασίας με τους συμμαθητές – εταίρους τους, τόσο σε πραγματικό χρόνο κατά τη διάρκεια των επισκέψεων, όσο και μέσω του διαδικτύου. Τα προϊόντα που θα παραχθούν θα εκδοθούν από τη συντονίστρια χώρα (Γερμανία) και θα διανεμηθούν σε όλες τις χώρες (Ελλάδα, Ιταλία, Βέλγιο, Γερμανία) με στόχο τη μεγαλύτερη διάχυση των αποτελεσμάτων του προγράμματος.

Οι καθηγητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα : Γιαννίκης Γιώργος : συντονιστής

Γλαράκη Μαρία, Ανδρεάδης Δημήτρης, Παπαϊωάννου Ευαγγελία, Λιάτου Παρασκευή, Μπάμπη Μαριαλένα, Τόδα Ελένη.erasmusplus-stele-519x368