6 Δεκ 2016

Επίσκεψη στο Μουσείο Φωτογραφίας

Συντάκτης: ΓΙΑΝΝΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Κάτω από: Δράσεις, Προσφυγική κρίση

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ «Pro Integrated Environment to Guarantee Refugees Acceptance through Erasmus Plus» οι μαθητές του Α2 παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνει το Μουσείο Φωτογραφίας. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο της έκθεσης του Μουσείου με τίτλο «Μια άλλη ζωή: ανθρώπινες ροές/ άγνωστες οδύσσειες» που έχει ως θέμα την προσφυγική κρίση.
Μέσα από τα έργα σημαντικών και βραβευμένων Ελλήνων φωτογράφων που αποτύπωσαν με το ιδιαίτερο βλέμμα τους το δράμα των προσφύγων καθώς και από τις προσωπικές μαρτυρίες προσφύγων, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εμβαθύνουν στις δυσκολίες του ταξιδιού των προσφύγων και στην απελπισμένη τους πορεία προς μια ασφαλή νέα πατρίδα.     IMG_5316IMG_5349IMG_5326IMG_5324 IMG_5323IMG_5315