Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Άδεια Creative Commons

2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης – Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, εκδήλωση «Γύρισε χρυσή κλωστή…»

Τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, το 2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης διοργανώνει την εκδήλωση «Γύρισε  χρυσή κλωστή…». Πρόκειται για μουσικοθεατρική παρουσίαση παιδικών τραγουδιών σε στίχους Λέσβιων ποιητών και μουσική του καταξιωμένου μαέστρου Νίκου Τσιριγώτη. Η παρουσίαση θα γίνει το Σάββατο 23 Μαρτίου 2024 και ώρα 7:00 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων των Κεντρικών Λυκείων.

2ο ΓΕΛ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 2ο ΓΕΛ ΑΦΙΣΑ ΝΕΑ ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στη σχολή πυροσβεστικής ακαδημίας

Λήψη αρχείου

Συνεδρίες μαθητών στα πλαίσια του Προγράμματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού με τίτλο «Σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον»

Στα πλαίσια του Προγράμματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού με τίτλο «Σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον», που πραγματοποιείται το τρέχον σχολικό έτος στο σχολείο μας, πραγματοποιήθηκαν εκτός σχολικού ωραρίου δύο συνεδρίες με μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου.
Η πρώτη, εισαγωγική, συνεδρία πραγματοποιήθηκε στις 26/11/2023 με την κ. Αναστασία Γιαμουγιάννη, οικονομολόγο εκπαιδευτικό με περαιτέρω ειδίκευση στο Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό, η οποία συζήτησε με τους μαθητές για τα κριτήρια επιλογής επαγγέλματος σήμερα και τη σημασία και τις δυνατότητες έγκυρης ενημέρωσης για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αλλά και τους υπόλοιπους τομείς μαθητείας και επαγγελματικής δραστηριοποίησης.
Κατά τη δεύτερη συνεδρία, στις 21/01/2024, επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Στέλλα Σπύρου, ψυχολόγος του Γραφείου Ψυχολόγων του Βοστάνειου Γενικού Νοσοκομείου Μυτιλήνης, η οποία συνομίλησε με τους μαθητές για το λειτούργημα του ψυχολόγου, τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης και τις καθημερινές προκλήσεις και εμπειρίες που αντιμετωπίζει. Οι μαθητές με βιωματικό τρόπο ανακάλυψαν τις γοητευτικές πρακτικές της ψυχολογίας και συνειδητοποίησαν τις άπειρες δυνατότητες της ψυχολογίας.

Εισαγωγικό 1 Νάσια Εισαγωγικό 2 Νάσια Ψυχολόγος

Αίτημα διάθεσης αξιωματικού

Σας παρακαλούμε θερμά για την διάθεση στελέχους των Ενόπλων Δυνάμεων μας για την ενημέρωση των μαθητών της σχολικής μας μονάδας στα πλαίσια του προγράμματος με τίτλο «Σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον».

Χριστόφορος Ι. Μουρουγιάννης
Πληροφορικός (ΠΕ86)

Λήψη αρχείου

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2024-2025