Άδεια Creative Commons

European Radio Logo

Συνεδρίες μαθητών στα πλαίσια του Προγράμματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού με τίτλο «Σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον»

Στα πλαίσια του Προγράμματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού με τίτλο «Σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον», που πραγματοποιείται το τρέχον σχολικό έτος στο σχολείο μας, πραγματοποιήθηκαν εκτός σχολικού ωραρίου δύο συνεδρίες με μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου.
Η πρώτη, εισαγωγική, συνεδρία πραγματοποιήθηκε στις 26/11/2023 με την κ. Αναστασία Γιαμουγιάννη, οικονομολόγο εκπαιδευτικό με περαιτέρω ειδίκευση στο Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό, η οποία συζήτησε με τους μαθητές για τα κριτήρια επιλογής επαγγέλματος σήμερα και τη σημασία και τις δυνατότητες έγκυρης ενημέρωσης για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αλλά και τους υπόλοιπους τομείς μαθητείας και επαγγελματικής δραστηριοποίησης.
Κατά τη δεύτερη συνεδρία, στις 21/01/2024, επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Στέλλα Σπύρου, ψυχολόγος του Γραφείου Ψυχολόγων του Βοστάνειου Γενικού Νοσοκομείου Μυτιλήνης, η οποία συνομίλησε με τους μαθητές για το λειτούργημα του ψυχολόγου, τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης και τις καθημερινές προκλήσεις και εμπειρίες που αντιμετωπίζει. Οι μαθητές με βιωματικό τρόπο ανακάλυψαν τις γοητευτικές πρακτικές της ψυχολογίας και συνειδητοποίησαν τις άπειρες δυνατότητες της ψυχολογίας.

Εισαγωγικό 1 Νάσια Εισαγωγικό 2 Νάσια Ψυχολόγος

Αίτημα διάθεσης αξιωματικού

Σας παρακαλούμε θερμά για την διάθεση στελέχους των Ενόπλων Δυνάμεων μας για την ενημέρωση των μαθητών της σχολικής μας μονάδας στα πλαίσια του προγράμματος με τίτλο «Σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον».

Χριστόφορος Ι. Μουρουγιάννης
Πληροφορικός (ΠΕ86)

Λήψη αρχείου

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

Λήψη αρχείου

Τουρνουά Μπάσκετ 2ου Γενικού Λυκείου Μυτιλήνης

tournoua 3 on 3

Μαθητικός Διαγωνισμός του Ε.Κ.Φ.Ε. Λέσβου

Το Σάββατο 9/12/2023 το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Λέσβου της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Λέσβου διοργάνωσε τον τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό για συμμετοχή μαθητικών ομάδων Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων για την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών EOES για μαθητές/τριες Α και Β τάξεων Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας για το σχολικό έτος 2023-2024. Η ομάδα θα πήρε την 3η θέση χάνοντας στα σημεία από τις 2 καλύτερες ομάδες (εμείς 68 βαθμοί, 70 και 71 αντίστοιχα ο δεύτερος και ο πρώτος).

Συγχαρητήρια και στους μαθητές μας και στους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας που τους προετοίμασαν, διαθέτοντας από τον προσωπικό τους χρόνο, για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες των πειραματικών δραστηριοτήτων Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας στις οποίες και εξετάστηκαν.

IMG 65a8adc05a56a47fec08bcd81911b0f6 V

Μάρτιος 2024