Η Σχολική Βιβλιοθήκη του 2ου Γενικού Λυκείου Αλίμου είναι μία από τις 499 σχολικές βιβλιοθήκες που λειτουργούν σε όλη τη χώρα, από το 2000, στο πλαίσιο του 2ου Κ.Π.Σ. (ΕΠΕΑΕΚ – Ενέργεια 1.3.γ –1.4.β).
Όπως όλες οι βιβλιοθήκες αυτού του προγράμματος, διαθέτει τη βασική συλλογή αποτελούμενη από περίπου 5.000 βιβλία και οπτικοακουστικά τεκμήρια (βιντεοκασέτες, δίσκους μουσικής, δίσκους DVD, CD-ROM, κασέτες ήχου). Εκτός αυτών υπάρχουν άλλοι 1000 περίπου τόμοι από την παλιά συλλογή του σχολείου. Στο χώρο της λειτουργεί αναγνωστήριο χωρητικότητας 28 ατόμων.
Είναι εξοπλισμένη με οπτικοακουστικά μέσα (τηλεόραση, βίντεο, συσκευή DVD, ραδιοκασετόφωνο, ανακλαστικό προβολέα) καθώς και με φωτοτυπικό μηχάνημα. Διαθέτει επίσης σύνδεση με το διαδίκτυο με 2 σταθμούς εργασίας για τους χρήστες της βιβλιοθήκης και με έναν εξυπηρετητή για τον υπεύθυνο.
Η Βιβλιοθήκη συμμετέχει ενεργά σε προγράμματα που υλοποιούνται στο σχολείο. Αποτελεί εξάλλου έναν ευχάριστο χώρο στον οποίο οι μαθητές και το διδακτικό προσωπικό μπορούν να αναζητήσουν τη γνώση και να πραγματοποιήσουν διάφορες δραστηριότητες για την υποστήριξη του αναλυτικού προγράμματος.

Δείτε τον οδηγό χρήσης της βιβλιοθήκης  ΕΔΩ

Δείτε τον κανονισμό λειτουργίας της βιβλιοθήκης  ΕΔΩ