Την Τετάρτη 19-4-2018, οι μαθητές των τμημάτων των Ανθρωπιστικών Σπουδών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ, όπου ενημερώθηκαν από καθηγητές των τμημάτων για τα προγράμματα σπουδών.

Οι κ.κ. καθηγητές, μεταξύ των οποίων η κ. Σιδηροπούλου και ο κ. Παπαθωμάς, αφού αναφέρθηκαν στη διεπιστημονική οπτική της σχολής, εξειδίκευσαν στους τομείς αρμοδιότητάς τους. Κατόπιν, οι μαθητές παρακολούθησαν το μάθημα «Νεοελληνική Πεζογραφία του 19ου αιώνα» και παρουσίαση του εργαστηρίου μουσικών σπουδών. Τέλος επισκέφθηκαν τη βιβλιοθήκη Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας Τέχνης.
Την επίσκεψη επιμελήθηκε η κ. Λομποτέση. Τους μαθητές συνόδευσαν η κ. Κ. Καντέλη, η κ. Ζ. Καρούζου και η κ. Χ. Σιδέρη.
Χ. Σιδέρη