Στις 18 και 21 Δεκεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκαν δίωρες επιμορφώσεις αντίστοιχα στη Λογοτεχνία και τη Νεοελληνική Γλώσσα του Λυκείου από τη Σχολική Σύμβουλο των Φιλολόγων, κ. Τουρνά Χαρινέλα.
    Η επιμόρφωση στη διδασκαλία της Λογοτεχνίας με θέμα «Από τη λογοτεχνική θεωρία αναγνωστικής ανταπόκρισης και πρόσληψης στην πράξη της διδασκαλίας» και η επιμόρφωση στη διδασκαλία της Νεοελληνικής Γλώσσας του Λυκείου με θέμα «Από την κριτική προσέγγιση και παραγωγή κειμενικών ειδών στην αξιολόγηση και αυτοαξιολόγηση».
   Η εισήγηση της Συμβούλου υπήρξε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Η αμεσότητα της επικοινωνίας της, η διαθεματικότητα της προσέγγισης, η ρεαλιστική προοπτική της εφαρμογής του περιεχομένου των εισηγήσεών της στη σχολική τάξη, για να κινήσει το ενδιαφέρον των μαθητών και να μετατραπεί η τάξη σε ζωντανό κύτταρο γνώσης ήταν οι λόγοι για τους οποίους οι φιλόλογοι που την παρακολουθήσαμε ωφεληθήκαμε πολλαπλά.
    Είναι σκόπιμο να επισημάνουμε ότι έγιναν γόνιμες παρεμβάσεις από την πλευρά του ακροατηρίου και ανταλλάχθηκαν απόψεις.