Την Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2017, επισκέφθηκε το σχολείο μας, στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας με θέματα την Κρητική Μουσική Παράδοση και τους Ποντιακούς Χορούς ο κος Γιάννης Επιτροπάκης.
Ο κος Επιτροπάκης είναι ερασιτέχνης μουσικός και ασχολείται από την παιδική του ηλικία με την Κρητική Μουσική και τη Λαογραφία της ιδιαίτερης πατρίδας του. Το βασικό μουσικό όργανο που παίζει είναι η κρητική λύρα, ενώ παίζει λαούτο και διάφορα άλλα παραδοσιακά όργανα. Στο σχολείο μας παρουσίασε τα δυο κυρίαρχα στην Κρητική Μουσική όργανα, τα ακούσαμε ζωντανά, μας μετέφερε την εμπειρία του από την ενασχόλησή του με τη μουσική, απάντησε στις ερωτήσεις μας και τέλος χορέψαμε κρητικούς αλλά και ποντιακούς χορούς, συνοδευόμενοι από τη λύρα του.
Τον ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο του αλλά και τη διάθεσή του!