Στις 24 Νοέμβρη 2017 η Α΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη μεγαλειώδη έκθεση – παράσταση της ζωής και του έργου του μεγάλου ζωγράφου Βίνσεντ Βαν Γκογκ.
Από κατασκευής εντυπωσιακά υψηλού επιπέδου ο χώρος του Mεγάρου, χώρος πολιτισμού γίνεται πλουσιότερος με την παρουσίαση των υψηλής αισθητικής αξίας δημιουργημάτων του μεγάλου ζωγράφου.
Στο εκθεσιακό χώρο σμίγει η τέχνη με την τεχνολογία. Η δεύτερη τίθεται στην υπηρεσία της πρώτης, αναδεικνύοντας τα αριστουργήματα του Βαν Γκογκ, από τα οποία αποδίδεται το συναίσθημα του δημιουργού με απόλυτη φυσικότητα σε μια εκθαμβωτική αρμονία χρωμάτων.
Αρχικά στο χώρο του ισογείου οι μαθητές ενημερώθηκαν από ξεναγό σχετικά με τον ζωγράφο, την ιδιαιτερότητα του ψυχισμού του, την πολυτάραχη ζωή του και πώς τα παραπάνω αποδόθηκαν στους πίνακές του. Στη συνέχεια – σε υπόγειο χώρο – τα αριστουργήματα του ζωγράφου ζωντάνεψαν με 49 ταυτόχρονες προβολές που συνοδεύονταν από κλασική μουσική και εμπλουτίζονταν από κείμενα (μικρά ή μεγάλα) τουν Βαν Γκογκ.
Το περιβάλλον μας υπέβαλλε, κατά τον χρόνο της προβολής, βυθίζοντάς μας στο «σύμπαν» του ζωγράφου.
Συνόδευσαν οι καθηγήτριες κ. Ρομποτή Σταμάτα, κ. Σκαρή Αγγελική και κ. Σκούρα Αθανασία.