Στις 22 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε απογευματινή ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολικού συγκροτήματος 2ου ΓΕΛ Αλίμου και 4ου Γυμνασίου Αλίμου. Η ενημέρωση έγινε από τους Υπεύθυνους Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ΄ Διεύθυνσης, κ. Τερέζα Γιακουμάτου, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, κ. Θάνο Ιωάννου και Αγωγής Σταδιοδρομίας κ. Κωνσταντίνα Σωτηροπούλου.
   Οι εισηγητές έδωσαν διευκρινίσεις σχετικά με την εγκύκλιο για τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων καθώς και ιδέες για σχέδια υλοποίησης, όπως και παράδειγμα υποβολής σχεδίου προγράμματος  μέσω του myschool.
   Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση σε πολύ καλό κλίμα, με έκδηλη την πρόθεση των Υπευθύνων να στηρίξουν το έργο των εκπαιδευτικών των σχολείων, με στόχο να ενεργοποιηθεί η σκέψη των μαθητών και να απαγκιστρωθούν από την κατάσταση της αδράνειας και της παθητικότητας με την μαθητοκεντρική και συνεργατική μέθοδο εργασίας.
Δείτε τις παρουσιάσεις από τη ιστοσελίδα της Διεύθυνσης και τα πολιτιστικά της κ. Τ. Γιακουμάτου.