Μάθημα ιστορίας

Ένα καταπληκτικό μάθημα ιστορίας σε πρώην κτήριο της ΕΑΤ – ΕΣΑ, στο Πάρκο Ελευθερίας με φωτογραφίες της κατοχικής Αθήνας ως εποπτικό υλικό, την υπάλληλο της Βουλής των Ελλήνων διδάσκουσα και τους μαθητές μας των τμημάτων Α2 και Β2 διδασκόμενους. Oι  μαθητές συμμετείχαν με άνεση σ΄ένα ταξίδι ιστορικής μνήμης που βασιζόταν σε φωτογραφικό υλικό από την εποχή της κατοχής, της πείνας, των φρικιαστικών βασανιστηρίων και εκτελέσεων, του δωσιλογισμού, της μαύρης αγοράς και τελικά της απελευθέρωσης και διανθιζόταν με ιστορίες από την ίδια περίοδο – ακούσματα των μαθητών από μεγαλύτερους.

Όλοι συμμετείχαμε  αισθανόμενοι αποτροπιασμό για τα πεπραγμένα του γερμανικού στρατού κατοχής  και των Ελλήνων δωσιλόγων, συγκίνηση και δέος για τη γενναία αντίσταση του ελληνικού λαού στη βία και τη βαρβαρότητα του κατακτητή.

Μετά το πέρας του μαθήματος οι μαθητές διασκέδασαν με το «φιδάκι», παιχνίδι που έπαιξαν στον ίδιο χώρο επαληθεύοντας τις γνώσεις που μόλις πριν είχαν αποκομίσει.

Η έκθεση οργανώθηκε στα πλαίσια του εορτασμού για την απελευθέρωση της Αθήνας από τους Γερμανούς, στις 12 Οκτώβρη 1944.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Ρομποτή Σταμάτα, κ. Καρούζου Παναγιώτα, κ. Ιγνατίδου Σοφία.