«Χρωστάμε ενός λεπτού κραυγή, για κάθε στιγμή που σιωπήσαμε…», γράφει η Λιλή Ζωγράφου και με αυτό το σύνθημα οι μαθητές μας τη σχολική χρονιά που πέρασε ενεργοποιήθηκαν προκειμένου να κάνουν τη σιωπή πράξη.

Πιο συγκεκριμένα τον Νοέμβριο του 2016 οι μαθητές του σχολείου μας ανέλαβαν επιμελώς να συγκεντρώσουν τρόφιμα με μεγάλη επιτυχία για τις ομάδες One Stop/Street Project Movement, Standing for people. Δεν αρκέστηκαν όμως μόνο σε αυτό. Συμμετείχαν και οι ίδιοι ενεργά την Κυριακή 27/11/2016 στο ραντεβού αστέγων και αλληλέγγυων στο κέντρο της Αθήνας. Μαγείρεψαν, σερβίρησαν, βοήθησαν στο πλύσιμο και στέγνωμα των ρούχων και κυρίως ήρθαν σε επαφή με έναν κόσμο που μέχρι τότε τους ήταν ανοίκειος. Μίλησαν με τους άστεγους και ενδιαφέρθηκαν για τις ζωές τους με πρωτοφανή ευαισθησία, κατανόηση και ζεστασιά. Χωρίς καμία αμηχανία κινήθηκαν σε έναν  χώρο που ανέδυε τη σκληρότητα της κοινωνίας και τη μοναχικότητα των ανθρώπων.

Διαβάστε περισσότερα και δείτε φωτογραφίες από τις διάφορες δράσεις ΕΔΩ