Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, με στόχο την πρόληψη του φαινομένου και την ευαισθητοποίηση των μαθητών. Τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να ζουν σε ασφαλές περιβάλλον, χωρίς να αισθάνονται κανενός είδους απειλή ή προσβολή της προσωπικότητάς τους.

Στα πλαίσια αυτά, το σχολείο μας τη Δευτέρα και την Τρίτη, 7  και 8 Μαρτίου αντίστοιχα, θα διαθέσει μία διδακτική ώρα για όλα τα τμήματα της Α’ και Β’ τάξης, ώστε  οι μαθητές να πάρουν μέρος σε βιωματικές δράσεις που στοχεύουν στην υιοθέτηση ενός κώδικα ειρηνικής επίλυσης των διαφορών και αποδοχής της διαφορετικότητας.

Η αρμονική συνύπαρξη, η αλληλοκατανόηση και η αλληλεγγύη μπορούν να επιτευχθούν, εφόσον οι μαθητές και η εκπαιδευτική κοινότητα ως σύνολο  προστατεύουν τα δικαιώματα των παιδιών και καλλιεργούν τις ανθρωπιστικές αξίες και το δημοκρατικό ήθος.