Την Πέμπτη 11.2.2016 μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος «Εθνικό μαθητικό κοινοβούλιο της επιστήμης – Ο ανθρώπινος εγκέφαλος» επισκέφθηκαν το Βιολογικό τμήμα του ΕΚΠΑ, όπου συνάντησαν, ενημερώθηκαν και συνομίλησαν με τον κ. Σπ. Ευθυμιόπουλο, καθηγητή του τομέα φυσιολογίας ανθρώπου και ζώων.

Ο κος καθηγητής μας μίλησε αρχικά για τη λειτουργία του εγκεφάλου και στη συνέχεια για την νόσο Alzheimer. Μας μίλησε επίσης για την έρευνα που γίνεται στο εργαστήριό του, τα προβλήματα που υπάρχουν, τις δυσκολίες για την ανεύρεση θεραπείας για τη νόσο. Έδωσε συμβουλές στους μαθητές για την υγεία τους γενικά αλλά και ειδικά για την προστασία του εγκεφάλου τους.

Στο τέλος απάντησε σε πολλές ερωτήσεις των μαθητών, όπως και ο ίδιος ήθελε.

Συντονιστής: Γιασεμής Ηλίας, Δρ Βιολογίας

Σε ενδιάμεσο χρόνο ξεναγηθήκαμε στους χώρους των εργαστηρίων και ενημερωθήκαμε από βοηθούς του για τα πειράματα που κάνουν σχετικά με την νόσο Alzheimer.

Ήταν μία πολύ ουσιαστική και χρήσιμη συνάντηση.

Τον ευχαριστούμε θερμά.

Οι συνοδοί καθηγητές Ηλίας Γιασεμής και Έλσα Παπαποστόλου.