Την Τρίτη, στις 17 Μαρτίου, το σχολείο μας με ιδιαίτερη χαρά υποδέχτηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων τον συγγραφέα Ανδρέα Μήτσου, ο οποίος ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Ιστορικά Μονοπάτια και Προσωπικότητες του Αλίμου».

Οι μαθητές της πρώτης τάξης είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν τον συγγραφέα και να συνομιλήσουν μαζί του, υποβάλλοντας ερωτήσεις και εκθέτοντας τις σκέψεις τους. Παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ανάγνωση αποσπασμάτων του έργου του από τον ίδιο και μας ξάφνιασαν όλους ευχάριστα με την ωριμότητα και τον αυθορμητισμό των ερωτήσεών τους.

CAM00163

Ο Ανδρέας Μήτσου με την αμεσότητα και την παιδαγωγική του ευαισθησία απέδειξε μέσα σε λίγη ώρα ότι οι έφηβοί μας ενδιαφέρονται για την λογοτεχνία, αρκεί να τους κεντρίσουμε το ενδιαφέρον και να τους συγκινήσουμε.

Η καθηγήτρια Ελισσάβετ Παπαποστόλου

CAM00167 CAM00174