Την Πέμπτη, στις 19 Μαρτίου, η Α’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο και στον Αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας.

Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές τους ξεναγήθηκαν στην Ακρόπολη και το περίφημο Ιερό της θεάς Δήμητρας, όπου ετελούντο τα Ελευσίνια μυστήρια, στην ανατολική πλαγιά του λόφου. Εντυπωσιάστηκαν από το Τελεστήριο, τον πυρήνα του Ιερού, όπου λάμβαναν χώρα οι πιο μυστικές τελετές της Μύησης των πιστών.

Είδαν από κοντά την «Εσχάρα», το «Καλλίχορον φρέαρ» και το Πλουτώνειο, στο βάθος του περιβόλου του οποίου υπάρχει το σπήλαιο από το χάσμα του οποίου επέστρεφε η Περσεφόνη στον Πάνω κόσμο. Θαύμασαν, τέλος, την εντυπωσιακή Καρυάτιδα η οποία εκτίθεται στο Μουσείο.

Ελευσίνα 003
Ελευσίνα 009Ελευσίνα 005Ελευσίνα 010