Σε μια δύσκολη περίοδο για την πατρίδα μας οι μαθητές του Σχολείου μας έδωσαν τον ευγενή (και κουραστικό) αγώνα για την εισαγωγή τους στα Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, με τη συμπαράσταση των οικογενειών τους και την βοήθεια των   εκπαιδευτικών μας.

Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι και αυτή τη χρονιά οι επιτυχίες ήταν πολύ μεγάλες, τόσο σε επίπεδο αριθμών επιτυχόντων όσο και ποιότητας σχολών.

Έτσι από τους φετινούς υποψήφιους που φοίτησαν κατά το σχολικό έτος 2013-14 στο Σχολείο μας (73) εισάγονται σε σχολές των πανεπιστημίων 47 μαθητές (64%) και στα ΑΤΕΙ 15 ( 21%) μαθητές. Συνολικά δηλαδή εισάγονται σε  σχολές 62 μαθητές μας (85 %)!

Όσον αφορά τα στατιστικά στοιχεία των βαθμολογιών (με βάση τους βαθμούς πρόσβασης) των μαθητών  μας στις  Πανελλαδικές εξετάσεις, είναι τα παρακάτω:

• 18 – 20 =   8%
  • 15 – 18 = 32%
  • 10 – 15 = 41%
  • 0 – 10 =  19%

Ευχόμαστε και πάλι καλή συνέχεια και καλή δύναμη στους «φοιτητές» μας

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 2ου ΓΕΛ Αλίμου