Ο  A.I.E.S.E.Cείναι ο μεγαλύτερος, διεθνής, μη κυβερνητικός οργανισμός [αριθμεί πάνω από 90.000 μέλη από 124 χώρες]. Σκοπός του είναι η συνεργασία  φοιτητών από όλο τον κόσμο με στόχο την ανάπτυξη των ηγετικών τους χαρακτηριστικών και την απόκτηση εμπειρίας.

Στα πλαίσια του προγράμματος φοιτητές από τα γραφεία του Α.Ι.Ε.S.E.C  στην Αθήνα επισκέφτηκαν το σχολείο μας και πρότειναν την ένταξή μας στο πρόγραμμα.

Η διευθύντρια , κα ΡΟΜΠΟΤΗ ΣΤΑΜΑΤΑ, οι υπεύθυνες καθηγήτριες  Αγγλικών, κα ΚΑΜΠΕΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ και κα ΖΩΣΙΜΑΔΗ ΑΝΤΩΝΙΑ, καθώς και οι μαθητές/-ριες των τμημάτων Α1/Α4/Β1/Β2/Β4 με ενθουσιασμό παρακολούθησαν το πρόγραμμα του Α.Ι.Ε.S.E.C.

Σε διάρκεια 5 εβδομάδων – από 12/3/2014 έως 11/4/2014- το σχολείο μας υποδέχτηκε  δύο φοιτητές  από το εξωτερικό. Συγκεκριμένα  συνεργαστήκαμε με τους:

CLIO  [SUNYIFAY] ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ [22 ΕΤΩΝ] και

JANLOUKA  ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ [20 ΕΤΩΝ].

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

[1]  Υποδοχή των ξένων φοιτητών.

[2]  Προβολή βίντεο όπου παρουσίασαν πληροφορίες για τη χώρα τους και έθεσαν ερωτήσεις στους μαθητές μας.

[3]  Διαδραστικά παιχνίδια- Μέσα από ομαδικά παιχνίδια οι φοιτητές τόνισαν τη σπουδαιότητα της συνεργασίας μεταξύ των μελών μιας ομάδας.

[4] Παρουσίαση 2 προγραμμάτων στο χώρο της βιβλιοθήκης

Α) Το εκπαιδευτικό σύστημα της Κίνας.

Β) Οι ικανότητες του επιτυχημένου συνομιλητή.

Στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος οι μαθητές του λυκείου μας είχαν τη δυνατότητα να εξασκήσουν την Αγγλική γλώσσα και ταυτόχρονα να κατανοήσουν την αξία της συνεργασίας.

Ελπίζουμε το πρόγραμμα να ενταχτεί στο σχολείο μας και την επόμενη σχολική χρονιά.

Δείτε φωτογραφίες    ΕΔΩ