↑ Επιστροφή σε Δραστηριότητες

Πολιτιστικά – Περιβαλλοντικά προγράμματα

2016 – 2017

Πολιτιστικά
1. «Υιοθεσία του αρχαίου θεάτρου του Ευωνύμου. Μαθητές της ομάδας μας ξεναγούν συμμαθητές τους» (Υπεύθυνη: Σταματία Ρομποτή, φιλόλογος, Διευθύντρια. Συμμετέχουσα: Παπαδάκη Ευθαλία, φιλόλογος.) Η ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥ κ. ΚΑΖΑ
2. «Ρομποτική » (Υπεύθυνος:Πέτρος Καλογεράκος, φυσικός. Συμμετέχοντες: Σκούρα Αθανασία, πληροφορικής/μαθηματικός και Κολλιόπουλος Παναγιώτης, μαθηματικός). Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ
3. «Ελένη ή ο κανένας: διαβάζοντας τις ιστορίες των άλλων συναντιέμαι με τον άλλο …» (Υπεύθυνη: Σκαρή Αγγελική, θεολόγος).
4. «Σχολική ηλεκτρονική εφημερίδα» (Υπεύθυνη: Αθανασία Σκούρα, καθηγήτρια πληροφορικής/μαθηματικός. Συμμετέχουσα: Ελισσάβετ Παπαποστόλου, φιλόλογος).
Περιβαλλοντικά
«Εξερευνώντας μια εξελισσόμενη αρχαιολογική ανασκαφή σ΄ ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον» (Υπεύθυνος: Ηλίας Γιασεμής, Βιολόγος. Συμμετέχουσα: Όλγα Βλάχου, φιλόλογος).

2015 – 2016

Πολιτιστικά
1. «Υιοθετούμε το αρχαίο θέατρο του Διονύσου και το Ηρώδειο. Οι μαθητές της ομάδας μας ξεναγούν συμμαθητές τους» (Υπεύθυνη: Σταματία Ρομποτή, Διευθύντρια, συμμετέχουσα καθηγήτρια: Γάλλου Καλλιόπη, φιλόλογος).
2. «Ηλεκτρονική μαθητική εφημερίδα» (Υπεύθυνη: Αθανασία Σκούρα, Καθηγήτρια πληροφορικής/μαθηματικός, συμμετέχουσες καθηγήτριες: κ. Παπαποστόλου Έλσα, φιλόλογος και Λογαρά Ελένη, φιλόλογος).
Περιβαλλοντικά
«Σωματίδια και αειφορία» (Υπεύθυνος: Μιχαήλ Κατσίπης, Πολιτικός μηχανικός)
Αγωγή υγείας
Συμμετοχή στο  «Εθνικό μαθητικό κοινοβούλιο της επιστήμης – Ανθρώπινος εγκέφαλος» (Υπεύθυνος: Ηλίας Γιασεμής, Βιολόγος).

2014 – 2015

Ιστορικά μονοπάτια στον Άλιμο (Υπεύθυνη: Ρομποτή Σταμάτα, Διευθύντρια – Συμμετέχουσες καθηγήτριες: Βλάχου Όλγα, Παπαποστόλου Ελισσάβετ)

Διαδικτυακή εφαρμογή με θέμα «Τα Σικελικά» του Θουκυδίδη στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Ιστορικά Μονοπάτια στον Άλιμο»
Εκκλησιασμός – γνωριμία με το ναό Εισοδίων της Θεοτόκου (κτήμα Γερουλάνου)