Διαλέξεις για θέματα υγείας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΘΕΜΑ:    «Ενημερωτικές διαλέξεις σε μαθητές Δ/θμιας Εκπ/σης για την πρόληψη του καρκίνου»

ΣΧΕΤ.:   η με αρ. πρωτ. 151937/Γ7/23-09-2014  Έγκριση της Δ/νσης ΣΕΠΕΔ – τμ. Β΄ του ΥΠΑΙΘ

Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, δια της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας, στο πλαίσιο της συνεργασίας της με τη Μη Κυβερνητική – Μη Κερδοσκοπική Οργάνωση «ΑΓΚΑΛΙΑ-ΖΩ»,  συνεχίζει για τρίτη σχολική χρονιά την υλοποίηση παρεμβάσεων σε μαθητές/τριες των Γυμνασίων και Λυκείων αρμοδιότητάς της σχετικά με την πρόληψη του καρκίνου, από ειδικούς επιστήμονες Δημοσίων Νοσοκομείων της Πάτρας.

Πρόκειται για ενημερωτικές διαλέξεις ειδικά στις παρακάτω θεματικές:

–                      Κάπνισμα – πρόληψη του καρκίνου του πνεύμονα

–                      Πρόληψη του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας και του ιού HPV

–                      Πρόληψη των Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενων Νοσημάτων – AIDS

Επισημαίνεται ότι το πρόγραμμα ενημερώσεων είναι δωρεάν και προαιρετικό για τους μαθητές και θα πραγματοποιηθεί χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων, μετά από συνεννόηση με τους Διευθυντές/ριες των σχολικών μονάδων, ενώ για τη συμμετοχή των μαθητών απαιτείται η έγγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων τους. Επίσης, κρίνεται απαραίτητη η αποφυγή διάθεσης οποιουδήποτε υλικού, η οποία αφορά έμμεση ή άμεση διαφήμιση παροχής υπηρεσιών ατόμων ή φορέων, καθώς και η προβολή μη εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικού υλικού.

Από τη Διεύθυνση του 2ου ΓΕ.Λ. Πατρών