Ιαν 18 2018

Προσφορές για μετακινήσεις μαθητών

Καλούμε τα ενδιαφερόμενα Τουριστικά Γραφεία να αποστείλουν προσφορές για τις εξής μετακινήσεις των μαθητών μας στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων του σχολείου:

Γ΄ Γυμνασίου: 2 λεωφορεία των 50 θέσεων   Προορισμός:  Θωρηκτό Αβέρωφ (παραλία Φλοίσβου) • Ημερομηνία επίσκεψης:  09 Φεβρουαρίου 2018

Ώρα αναχώρησης: 08:45, Ώρα επιστροφής: 13:30, με αφετηρία το 2ο Γυμνάσιο Βριλησσίων (Ταϋγέτου και Λευκών Ορέων) και επιστροφή στο ίδιο σημείο.

Β΄ Γυμνασίου:  2 λεωφορεία των 50 θέσεων  Προορισμός: Γκάζι (οδός Πειραιώς)  • Ημερομηνία επίσκεψης: 12 Φεβρουαρίου 2018.

Α΄ Γυμνασίου:  2 λεωφορεία των 50 θέσεων  Προορισμός: Γκάζι (οδός Πειραιώς)  • Ημερομηνία επίσκεψης: 27 Φεβρουαρίου 2018.

Β

Ιαν 15 2018

Επίσκεψη στην Έκθεση Van Gogh

Η εκπαίδευση είναι αληθινή εκπαίδευση μόνο όταν φέρνει τους μαθητές σε επαφή με τον πολιτισμό και την τέχνη.

Το 2ο Γυμνάσιο Βριλησσίων, πιστό σε αυτή την αρχή, πραγματοποίησε τη Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2018, επίσκεψη στην έκθεση Van Gogh Alive, που φιλοξενείται στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου.

Οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν από επαγγελματία ξεναγό για τη ζωή και το έργο του μεγάλου ζωγράφου, παρακολούθησαν την εντυπωσιακή ομολογουμένως «παρουσίαση» με τη βοήθεια της υψηλής τεχνολογίας και τη συνοδεία υπέροχης μουσικής.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία για όλους μας!

Δεκ 30 2017

Ευχές για τη νέα χρονιά

Συντάκτης: κάτω από 1

Η Διευθύντρια κα Κατσαμπούρη Φωτεινή, η Υποδιευθύντρια κα Σταυρουλάκη Σοφία και ο Σύλλογος Καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Βριλησσίων εύχονται σε όλους σας Χρόνια Πολλά, Καλά και Δημιουργικά!

Δεκ 23 2017

Χριστουγεννιάτικη γιορτή με Παπαδιαμάντη!

Δεύτερο, έχεις ταλέντο!

Μια υπέροχη χριστουγεννιάτικη γιορτή είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε, την Παρασκευή 22. 12. 2017 στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου μας. Οι μαθητές μας, με αφήγηση, δραματοποιημένα στιγμιότυπα και ζωντανή πιανιστική υπόκρουση, «ζωντάνεψαν» μπροστά στα έκπληκτα μάτια μας το χριστουγεννιάτικο διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη «Η υπηρέτρα».

Η γιορτή μας διανθίστηκε με χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Στο τέλος απολαύσαμε ένα εκπληκτικό χορευτικό από μαθητές της Α΄Γυμνασίου, χορογραφημένο από δύο μαθήτριες της Γ΄!

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και ιδιαίτερα στις καθηγήτριες κ.κ. Βιδάλη Καλλιόπη και Παράσχου Μαρίνα για την επιμέλεια της αξέχαστης αυτής γιορτής.

Δεκ 19 2017

Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Συντάκτης: κάτω από 1

Την Τετάρτη 20. 12. 17 θα πραγματοποιηθεί το καθιερωμένο ετήσιο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας. Οι μαθητές μας εξάντλησαν πραγματικά όλη τους τη δημιουργικότητα, με σκοπό να σας προσφέρουν σε εξευτελιστικές τιμές μοναδικά χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια, καλόγουστα δωράκια, λαχταριστά εδέσματα και γλυκά και πολλά πολλά βιβλία! Ένα μέρος των εσόδων από το παζάρι μας θα δοθεί στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου για την εκδρομή τους, ενώ ένα άλλο θα  διατεθεί για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Θα είναι ιδιαίτερη χαρά για μας να μας τιμήσετε με την παρουσία σας και να ενισχύσετε όσο μπορείτε την προσπάθειά μας.

Επόμενα »