ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΤΡΕΝΟ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ

Τα παιδιά μας, ως μνημόσυνο στη μνήμη όλων των ψυχών που χάθηκαν άδικα και έναν χρόνο μετά ζητούν δικαίωση , οργάνωσαν ένα δρώμενο για το τραγικό γεγονός .

Συζήτησαν με τους καθηγητές τους, προβληματίστηκαν, έθεσαν ερωτήματα, δάκρυσαν.

Οι φωτογραφίες θα αναρτηθούν μετά από επεξεργασία για λόγους προσωπικών δεδομένων.

Επίσης μια μαθήτριά μας, η Σταυρούλα-Νεκταρία Κέκη έγραψε ένα ποίημα που μας συγκίνησε όλους πολύ.

Με την ελπίδα και την προτροπή πως η νέα γενιά θα τα καταφέρει καλύτερα.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ-ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

2ο Γυμνάσιο Βριλησσίων, 2023-24

Την Παρασκευή 23-2-2024 στο εργαστήριο Φ.Ε από τη 2η έως και την 5η ώρα πραγματοποιήθηκε ενδοσχολικός διαγωνισμός με θέμα «ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑ».

Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου του σχολείου μας με έργα ζωγραφικής και κολλάζ.

Το έργο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας (Ενότητα 5) με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Μαρία Γιαλλούση. Η ερευνητική εργασία κάθε ομάδας συνόδευε τη ζωγραφιά (χωρίς να παίζει ρόλο στην αξιολόγηση της ζωγραφιάς).

Στο έργο συνέβαλαν η εκπαιδευτικός εικαστικών του σχολείου μας κα Σίσσυ Ψαρρά και η ζωγράφος κα Ελένη Πολυχρονιάδη.

Οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς επισκέφτηκαν την έκθεση και όλοι (μαθητές εκπαιδευτικοί) αξιολόγησαν τα έργα ζωγραφικής των μαθητών/ της Γ΄ τάξης. Το ίδιο έκαναν οι ψυχολόγοι του σχολείου μας και το βοηθητικό προσωπικό.

Στην αρχή μαθητές της Γ΄ τάξης ενημέρωναν τους επισκέπτες για το περιεχόμενο και το σκοπό της έκθεσής τους ενώ το όλο γεγονός κάλυψε με υπέροχες μουσικές επιλογές ο μαθητής της Γ΄ τάξης, Οδυσσέας Αλεξάκος.

Τα τρία πρώτα έργα ζωγραφικής σύμφωνα με την αξιολόγηση των συμμαθητών και των καθηγητών θα υποβληθούν στον 10ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Διασκέδαση Χωρίς Κάπνισμα», 17 Απριλίου 2024, που οργανώνει η Αντικαρκινική Εταιρεία υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο του 13ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου.

Αυτά είναι:

1ο της μαθήτριας Μεταξητινού Κων/τίνας Μαρίας με α/α ζωγραφιάς 14

1ο Μεταξητινού 1

2ο του μαθητή Παπασταμέλου Ανδρέα με α/α ζωγραφιάς 16

2ο Παπασταμέλος 1 1

3ο της μαθήτριας Δοξάκη Ιωάννας με α/α ζωγραφιάς 9

και του μαθητή Παπαδόπουλου Νικηφόρου με α/α ζωγραφιάς 4

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!

Πιστοποίηση Καλών Πρακτικών 2023 σε εκπαιδευτικούς του σχολείου μας

CONNECT-SCIENCE.NET

Best Practice Award 2023

Οι εκπαιδευτικοί Γιαλλούση Μαρία και Χαραλαμπάκης Ηλίας έλαβαν  πιστοποίηση Καλών Πρακτικών 2023 για το συντονισμό του ερευνητικού έργου ‘Μακροφύκη και Καθημερινότητα’ με το οποίο το 2ο γυμνάσιο Βριλησσίων συμμετείχε στο ευρωπαϊκό έργο CONNECT τη σχολική χρονιά 2022-23.

Η συλλογή των έργων των μαθητριών και μαθητών μας είναι σε διαδικασία ψηφιοποίησης.

εικ1

ΓΙΑΛΛΟΥΣΗ page 0001ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ page 0001

Συμμετοχή στη Δράση του Χαμόγελου του Παιδιού ¨Μίλα Τώρα¨ για τη σχολική Βία

Το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση του Χαμόγελου του Παιδιού για τη σχολική βία με ένα Γκράφιτι που δημιούργησαν με χαρά και μεράκι μαθήτριες και μαθητές μας.

Παρόλο που κάποια “όμορφα μυαλά” το βανδάλισαν, η συμμετοχή των παιδιών ισχύει κανονικά, καθώς αποστάλθηκε ήδη ηλεκτρονικά το εξαιρετικό αυτό δημιούργημα των μαθητριών και μαθητών μας.

Επιπλέον, οι ομάδες οργανώνονται και σε λίγες μέρες θα ξαναφτιάξουμε το ίδιο αλλά και ακόμη περισσότερα γκράφιτι που θα εκφράζουν την προσωπικότητα των παιδιών που ζουν και χαίρονται στον χώρο του σχολείου τους.

DY εικόνα Viber 2024 02 10 19 27 22 173εικόνα Viber 2024 02 12 19 27 20 208

Το σχολείο μας στο Παρίσι!

Ομάδα μαθητριών και μαθητών μας συμμετέχει στο 8ο Ευρωπαϊκό μαθητικό Συνέδριο στο Παρίσι!

Μια μοναδική  πολυπολιτισμική εμπειρία ζωής για τα παιδιά μας!

Μια εμπειρία που τους επιτρέπει να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, να έρθουν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς, διαφορετικές κουλτούρες και να ανακαλύψουν νέα ενδιαφέροντα!

Προετοιμάζοντας τους πολίτες του κόσμου!

εικόνα Viber 2024 02 07 18 36 44 404 εικόνα Viber 2024 02 07 18 36 44 633

Καινούρια κλιματιστικά στο σχολείο μας!

Τρία καινούρια κλιματιστικά για τις αίθουσές μας από τον πάντα δραστήριο Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας.

Η διάθεση για προσφορά γίνεται πράξη.

Ευχαριστούμε όλους τους γονείς!

εικόνα Viber 2024 02 07 18 36 44 854  αεικόνα Viber 2024 02 07 18 36 45 072