Επιστροφή σε Χρήσιμες πληροφορίες

Φοίτηση-Απουσίες μαθητών

1. ΦΟΙΤΗΣΗ ΜΑΘΗΤΗ

Η φοίτηση του μαθητή είναι υποχρεωτική. Θεωρείται επαρκής κι έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει στις εξετάσεις του Μαΐου-Ιουνίου όταν έχει μέχρι 64 αδικαιολόγητες απουσίες το χρόνο και μέχρι 50 δικαιολογημένες (σύνολο μέχρι 114).

2. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

Ο κηδεμόνας μπορεί να υποβάλει δικαιολογητικά για απουσίες του μαθητή μίας ή δύο ημερών, λόγω ασθενείας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων. Οι μέρες αυτές δεν μπορεί να είναι αθροιστικά για όλο το έτος περισσότερες των δέκα. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίαζε για λόγους υγείας από το σχολείο περισσότερο από δύο μέρες είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει ο ίδιος βεβαίωση δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος ή οποιουδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.

Η υποβολή των δικαιολογητικών γίνεται καθημερινά 8:00 – 13:45, μέσα σε δέκα εργάσιμες ημέρες από την ημέρα επιστροφής του μαθητή στο σχολείο.

Στην περίπτωση που μαθητής ζητάει άδεια λόγω ασθένειας, το σχολείο θα επικοινωνεί πρώτα με τον κηδεμόνα του.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/2gymsyro/%cf%87%cf%81%ce%ae%cf%83%ce%b9%ce%bc%ce%b5%cf%82-%cf%80%ce%bb%ce%b7%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%af%ce%b5%cf%82/%cf%86%ce%bf%ce%af%cf%84%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%af%ce%b5%cf%82/