Εφημερίες του σχολείου την καλοκαιρινή περίοδο

Ιούν 201928

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Κατά τη διάρκεια του Ιουλίου και του Αυγούστου, το σχολείο θα είναι ανοικτό για το κοινό κάθε Παρασκευή από 08:30 έως 14:00 (εκτός από την Παρασκευή – 05/07/19 που λόγω των εκλογών θα δέχεται το κοινό την Πέμπτη – 04/07/19).
Ο Δ/ΝΤΗΣ

ΤΣΙΑΜΠΑΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εφημερίες του σχολείου την καλοκαιρινή περίοδο

Η θεατρική παράσταση του σχολειου μας «Υπάρχει και Φιλότιμο»

Ιούν 201928

Θεατρική Παράσταση
«Υπάρχει και Φιλότιμο»

Την Κυριακή 23 Ιουλίου 2019 στις 9.00 το βράδυ, στο θεατράκι του Π.Π.Ι.Ε.Δ. η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση «Υπάρχει και Φιλότιμο», στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος που εκπονείται από τις καθηγήτριες Σάρκου Αικατερίνη, Ανδρονίκου Αδαμαντία και Λαγού Αναστασία.
Οι μαθητές μας σκόρπισαν άφθονο γέλιο και καταχειροκροτήθηκαν από τους θεατές αναδεικνύοντας για άλλη μία φορά τη συλλογική προσπάθεια μιας θεατρικής ομάδας που ανανεώνεται και επαναπροσδιορίζεται επί σειρά ετών.

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η θεατρική παράσταση του σχολειου μας «Υπάρχει και Φιλότιμο»

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Μαΐ 201917

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2019

Μαΐ 201917

«Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ»

Οι κορυφαίες στιγμές του Αγώνα, οι Δυσκολίες του, και η Απήχησή του Σήμερα.

Τις καλύτερες εντυπώσεις άφησε ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, που παρουσιάστηκε την Παρασκευή 22 Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Επρόκειτο για ένα πολυθέαμα που στο πρώτο μέρος προβλήθηκαν πίνακες του ζωγράφου Κωνσταντίνου Παρθένη με θέμα τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου καθώς και σκέψεις και προβληματισμοί για την Εθνική Επέτειο από την καθηγήτρια κ. Λαγού Αναστασία.

Στο δεύτερο μέρος της γιορτής παρουσιάστηκαν τα θεατροποιημένα ποιήματα «Δημοτικό του Πόντου για την άλωση της Πόλης» και η ποιητική σύνθεση «Οι Φιλέλληνες υμνούν την Ελλάδα». Ακολούθησαν τα θεατρικά δρώμενα «Ο Γενίτσαρος» και «Τα πρώτα δάνεια των επαναστατημένων Ελλήνων» (απόσπασμα από «Το Μεγάλο μας Τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλλη) καθώς και οι θεατρικές διασκευές «Η Γυναίκα της Ζάκυθος» του Διονυσίου Σολωμού και το «Μουσείο των Αγωνιστών του ΄21» του Γ. Μπεκιάρη.

Επίσης προβλήθηκαν τα όπλα, οι σημαίες και τα λάβαρα της Ελληνικής Επανάστασης, video όπως το παιδομάζωμα, η δίκη του Κολοκοτρώνη, η σφαγή της Χίου» και απόσπασμα από την ταινία η «Έξοδος». Η γιορτή έληξε με παραδοσιακούς χορούς. Οι μαθητές-πρωταγωνιστές πέρασαν μηνύματα σε όλους μας για την αξία της ιστορικής μνήμης και την αγάπη για την ελευθερία που μόνο με θυσίες μπορεί να κατακτηθεί και παράλληλα μας εντυπωσίασαν με τις θεατρικές τους ικανότητες.

Την οργάνωση και το συντονισμό της γιορτής ανέλαβαν οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Αικατερίνη Σάρκου και κ. Λαγού Αναστασία, το έντυπο και τη μουσική ανέλαβε η κ. Ανδρονίκου Αδαμαντία και τη χορωδία καθοδήγησε η κ. Σέλινα Κωνσταντίνα.

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή 25ης Μαρτίου 2019

Εκδρομή στο Ναύπλιο

Μαΐ 201914

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδρομή στο Ναύπλιο

Πασχαλινό παζάρι 17-19 Απριλίου από τα παιδιά της Περιβαλλοντικής

Απρ 201915
Mε πολύ κέφι κι ασίγαστη διάθεση προσφοράς στήθηκε και φέτος το πασχαλινό παζάρι της Περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας.
Σας περιμένουμε Τετάρτη-Πέμπτη και Παρασκευή!
Για να δείτε τις λαμπάδες μας πατήστε ΕΔΩ

Τσιαμπάος Ευστάθιος

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πασχαλινό παζάρι 17-19 Απριλίου από τα παιδιά της Περιβαλλοντικής

Απρ 201912

Το σχολείο μας συμμετέχει στην εκδήλωση του Δήμου Αθηναίων «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» στις 16 και 17 Απριλίου στη Τεχνόπολη στο Γκάζι. Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για την εκδήλωση.

Πρόσκληση_Έκθεση_15_16Απρ

H_Κατερίνα_στην Τεχνόπολη_16Απρ

Προκαταρκτικό_Πρόγραμμα_16_17Απρ

Τσιαμπάος Ευστάθιος