Πρόσκληση για την τελετή του Αγιασμού του νέου σχολικού έτους

Σεπ 20174

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των Διδασκόντων του σχολείου μας σας προσκαλούν στην τελετή του Αγιασμού για την έναρξη του σχολικού έτους 2017-18 η οποία θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 11/9/2017 και ώρα 9:00 πμ.

Ανακοινώνεται ότι μετά τον Αγιασμό θα δοθούν στους μαθητές τα βιβλία και το πρόγραμμα μαθημάτων τους.

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση για την τελετή του Αγιασμού του νέου σχολικού έτους

Θερινή Υπηρεσία 2017

Ιουν 201730

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα είναι ανοικτό κατά την διάρκεια των θερινών διακοπών (Ιούλιος – Αύγουστος 2017) κάθε Τετάρτη και ώρες 8:30 – 14:00.
Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των Καθηγητών του σχολείου σας εύχονται ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θερινή Υπηρεσία 2017

Θεατρική παράσταση «Ο Αχόρταγος» του Δημ. Ψαθά

Ιουν 201730

Την Κυριακή 25 Ιουνίου 2017 το βράδυ, η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση “Ο Αχόρταγος” στο θεατράκι του Π.Π.Ι.Ε.Δ.
Τη θεατρική ομάδα πλαισίωναν μαθητές της Γ” τάξης οι οποίοι έδειξαν τις θεατρικές τους ικανότητες και χάρισαν πηγαίο γέλιο στους θεατές. Την παράσταση τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι του Δήμου Ν.Φιλαδέλφειας-Ν.Χαλκηδόνας καθώς και η Σχολική Σύμβουλος κ. Δήμητρα Μακρή.
Τη σκηνοθεσία και τη διδασκαλία του έργου είχε η κ. Αικατερίνη Σάρκου και στην παρουσίαση της παράστασης βοήθησαν οι καθηγήτριες κ. Ευαγγελία Κομνηνού και κ. Αναστασία Γιαννοπούλου. Η θεατρική ομάδα ευχαριστεί την κ.Ξανθούλα Βαφειαδάκη για τις σκηνοθετικές της οδηγίες.

Φωτογραφίες θεατρικής παράστασης

από κάτω από: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση «Ο Αχόρταγος» του Δημ. Ψαθά

Επιτυχίες μαθητριών και μαθητών μας

Μάι 201719

Ομάδα τριών μαθητών της Γ’ τάξης του Σχολείου μας έλαβε μέρος στον 3ο Διαγωνισμό Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Μαΐου 2017, στο 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών, και έλαβε ένα από τα βραβεία της διοργάνωσης.

Μαθητές του Σχολείου μας, με τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες πήραν έπαινο στην ομαδική έκθεση ζωγραφικής μαθητών 80 σχολείων της Αττικής: « Ανοίγω το παράθυρο της ψυχής και βλέπω…» Αποτυπώματα – Χρώματα – Συναισθήματα, στο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Αθήνας «Μελίνα».

Από τη Διεύθυνση

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιτυχίες μαθητριών και μαθητών μας

Επίσκεψη στο ΚΠΕ Αργυρουπόλεως

Μάι 201710

ΚΠΕ 4Οι δύο περιβαλλοντικές ομάδες του σχολείου μας παρακολούθησαν προγράμματα στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρουπόλεως. Η ομάδα της «Φωτορρύπανσης» παρακολούθησε
το πρόγραμμα με τίτλο «Εξοικονόμηση ενέργειας στο σπίτι, στο σχολείο, στην πόλη» και η ομάδα «Αρωματικά φυτά και βότανα στον κήπο του σχολείου μας» το πρόγραμμα με τίτλο «Ο κήπος του ΚΠΕ – το πράσινο στην πόλη».
ΚΠΕ 1ΚΠΕ 2ΚΠΕ 3

από κάτω από: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο ΚΠΕ Αργυρουπόλεως

Συμμετοχή στο Μαθητικό διαγωνισμό Πειραμάτων

Μάι 20176

2017-05-06 10.34.35

2017-05-06 12.17.14

2017-05-06 14.00.31

από κάτω από: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή στο Μαθητικό διαγωνισμό Πειραμάτων

Περιβαλλοντική εκδρομή στο Μπάφι Πάρνηθας

Απρ 201729

Οι μαθητές των περιβαλλοντικών ομάδων του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκδρομή στο καταφύγιο Μπάφι στην Πάρνηθα, η οποία περιλάμβανε πεζοπορίες με ξενάγηση, παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού (και της φωτορρύπανσης από τα φώτα της Αθήνας), αθλητικές δραστηριότητες (πχ τοξοβολία) στον καθαρό αέρα της Πάρνηθας.

Περιβαλλοντική εκδρομή στο Μπάφι Πάρνηθας -2017

από κάτω από: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΡΟΜΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβαλλοντική εκδρομή στο Μπάφι Πάρνηθας
« Παλιότερα άρθρα
Σεπτεμβρίου 2017