2ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης

Ντοκιμαντέρ:  «Ιστορία του σχολείου  μας»

VIDEO «το σχολείο από ψηλά»
  • μετρητής

• Υπεύθυνος ιστολογίου: Στρατής Δουμούζης

• Σαν σήμερα

1. 22/10/1929: Προβάλλεται στον κινηματογράφο «Αττικόν» των Αθηνών η πρώτη ομιλούσα κινηματογραφική ταινία, το αμερικανικό μιούζικαλ «Φοξ Φόλλις»

• Translate

• Κατηγορίες

• Πρόσφατα άρθρα

• Σκακιστική άσκηση

Παραλαβή εξοπλισμού δωρεάς Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 8 Οκτωβρίου 2020

Με μεγάλη χαρά παραλάβαμε το Σεπτέμβριο στο Σχολείο μας τρεις κεντρικές μονάδες υπολογιστών, έναν βιντεοπροβολέα και αθλητικό υλικό (έξι μπάλες), όλα ευγενική δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας. Ευχαριστούμε θερμά για τον τόσο χρήσιμο και άμεσα αξιοποιήσιμο, από τους μαθητές μας και το εκπαιδευτικό προσωπικό, εξοπλισμό. Καλή Σχολική Χρονιά σε όλα τα παιδιά μας, με Υγεία και Χαρά!

Η Διευθύντρια

Μαρία Κακαρίδου

Ελληνική γλώσσα

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 29 Σεπτεμβρίου 2020

Κατηγορία Διάφορα | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Αγιασμός και πρώτη ημέρα στο σχολείο

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 21 Σεπτεμβρίου 2020

21 Σεπτεμβρίου 2020…η πρώτη ημέρα της νέας σχολικής χρονιάς  στο σχολείο μας ξεκίνησε με  την επεξήγηση όλων των μέτρων προστασίας έναντι του κορονοϊού, πραγματοποιήθηκε η διανομή μάσκας και των σχολικών βιβλίων.

Ο  αγιασμός έγινε με βάση τις προβλεπόμενες διατάξεις.

Επίσης, καλωσορίζουμε στο σχολείο μας, τους νεοεισερχόμενους μαθητές της Α΄Γυμνασίου που  ξεκινά για εκείνους  ένας καινούργιος κύκλος στη σχολική ζωή τους!

Καλή σχολική χρονιά!!!

Κατηγορία ΓΙΟΡΤΕΣ, ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 20 Σεπτεμβρίου 2020

Αγαπητοί μαθητές/μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αύριο Δευτέρα τα σχολεία ανοίγουν κανονικά.
Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 8:00π.μ, όλοι φορώντας οπωσδήποτε μάσκες.

Με την συνεργασία όλων μας πιστεύω θα ανταπεξέλθουμε στις ανάγκες που μας επιβάλλουν οι νέες συνθήκες και θα καταφέρουμε να αφήσουμε σύντομα πίσω μας αυτό τον εφιάλτη της πανδημίας.
Αναλυτικές οδηγίες και διευκρινίσεις θα δοθούν στους μαθητές/μαθήτριες αύριο δια ζώσης.

Ευχές για καλή σχολική χρονιά για όλους μας και πάνω από όλα με υγεία!

Η διευθύντρια

Κακαρίδου Μαρία

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 16 Σεπτεμβρίου 2020

Δεν θα ανοίξουν αύριο τα σχολεία της Λέσβου.

Ο Δήμος Μυτιλήνης ενημερώνει ότι με Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας αποφασίστηκε η αναστολή λειτουργίας όλων των Εκπαιδευτικών Δομών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε όλη τη Λέσβο.

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 16 Σεπτεμβρίου 2020

Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο  μας την Πέμπτη 17-9-2020 στις 08:00 π.μ.

Την ημέρα αυτή θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός και θα διανεμηθούν βιβλία.    (Δεν χρειάζεται να φέρουν τσάντα)

Οι μαθητές/τριες θα φορούν υποχρεωτικά μάσκα.

Στο σχολείο τηρούνται όλες οι προβλεπόμενες διατάξεις για την πρόληψη από τον COVID-19 του ΥΠΑΙΘ και του ΕΟΔΥ.

Λόγω ειδικών συνθηκών δεν επιτρέπονται οι επισκέψεις των γονέων στο σχολείο κατά τον αγιασμό.

Καλή σχολική χρονιά!

ανακοίνωση

Συγγραφέας: 2o Γυμνάσιο Μυτιλήνης στις 14 Σεπτεμβρίου 2020

2ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Με απόφαση του Δήμου Μυτιλήνης τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
θα παραμείνουν κλειστά

από τη Δευτέρα 14 έως και την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου, λόγω της έκτακτης ανάγκης.

Η Διευθύντρια

Κακαρίδου Μαρία

Κατηγορία Ανακοινώσεις | Δεν υπάρχουν σχόλια »

2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2020