Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι η 30η Ιανουαρίου 2018, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, είναι αργία και επομένως το σχολείο δεν λειτουργεί. Την προηγούμενη ημέρα, δηλαδή τη Δευτέρα, 29/01/2018, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων οι μαθητές θα εκκλησιαστούν στον Ιερό Ναό των Αγίων Αποστόλων. Στη συνέχεια θα επιστρέψουμε στο σχολείο, όπου θα κοπούν και θα μοιραστούν οι άρτοι και θα γίνουν κανονικά τα μαθήματα της ημέρας.

Comments 0 σχόλια »

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι η επίδοση ελέγχων του α’ τετραμήνου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 08 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 12:00 – 14:00.

Πατήστε τον σύνδεσμο που ακολουθεί για να ενημερωθείτε για το που θα βρείτε τους διδάσκοντες.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΒΑΘΜΟΥΣ Α΄ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ 2018

Αγαπητοί γονείς και Κηδεμόνες,

ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Μοσχάτου, σας προσκαλεί στην Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 11/12/2017 και ώρα 18:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Τα θέματα που θα συζητηθούν στη συνέλευση είναι:

• Απολογισμός έτους 2016-2017
  • Παρουσίαση του έργου του Συλλόγου
  • Θέματα και προτάσεις για τη σχολική περίοδο 2018-2019

Επίσης την ίδια μέρα μπορεί να γίνει και η καταβολή της ετήσιας συνδρομής, η οποία ανέρχεται στα 5,00 ευρώ ανά οικογένεια.

Σε περίπτωση μη απαρτίας, η Συνέλευση θα επαναληφθεί την Τετάρτη, 13/12/2017 και ώρα 18:30.

Αγαπητοί γονείς

σας ενημερώνουμε ότι αύριο Τετάρτη, 06/12/2017, θα πραγματοποιηθεί σχολικός περίπατος στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος και επομένως δεν θα είναι δυνατή η εβδομαδιαία ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων από τους καθηγητές του σχολείου μας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

Comments 0 σχόλια »

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας, Ταπεινού Λυδία και Χατζημανώλη Βασίλη που με την ταινία μικρού μήκους που δημιούργησαν απέσπασαν  το 2ο Βραβείο στον 4ο  Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Ένα σχολείο διηγείται…» που συνδιοργανώθηκε από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και  το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Την ταινία των μαθητών μας μπορείτε να δείτε στην παρακάτω διεύθυνση: https://www.youtube.com/watch?v=AnEjRczPiN4

Συγχαρητήρια επίσης στο μαθητή μας, Κουνέλη Σταμάτη, για το 2ο Βραβείο στην κατηγορία «φωτο-ιστορίες» που απέσπασε στον ίδιο διαγωνισμό.

Συγχαρητήρια και στη φιλόλογο του σχολείου μας, κ. Καρμίρη Τρ., που παροτρύνει, εμψυχώνει και καθοδηγεί τους μαθητές μας σε κάθε τους συμμετοχή σε λογοτεχνικούς διαγωνισμούς.

Βράβευση          Βράβευση_1

Αγαπητοί γονείς

σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2017, δεν θα γίνουν μαθήματα στα σχολεία των περιοχών Καλλιθέας – Μοσχάτου – Ν. Σμύρνης λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην Τακτική Γενική τους Συνέλευση για την ανάδειξη νέου Δ.Σ. της τοπικής ΕΛΜΕ.

εκλογές

Comments 0 σχόλια »

Σας ενημερώνουμε ότι η γιορτή της 17ης Νοέμβρη θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 20/11. Η γιορτή θα γίνει την 5η και 6η ώρα, ενώ στις 4 πρώτες  ώρες θα γίνουν κανονικά τα μαθήματα. Οι μαθητές θα σχολάσουν κανονικά στις 13:20.

σας προσκαλούμε στη γιορτή της 17ης Νοέμβρη

που θα πραγματοποιηθεί

την Παρασκευή, 17/11/2017 και ώρα 08:30

στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Πολυτεχνείο

Η παρουσία των μαθητών είναι υποχρεωτική. Καταχωρούνται απουσίες ίσες με τον αριθμό των ωρών μαθήματος που έχουν κάθε Παρασκευή, δηλαδή 6ωρο.

Comments 0 σχόλια »

Αγαπητοί γονείς μπορείτε να δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα για τη σχολική χρονιά 2017 – 2018 και τις ώρες ενημέρωσης των γονέων από τους καθηγητές του σχολείου μας πατώντας τα αρχεία που ακολουθούν

2gymmosc_ Ωρολόγιο πρόγραμμα_2017-2018

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ 2017-2018