Οκτ 14

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Κάτω από (Γιορτές) από στις 01-10-2014 και με ετικέτα

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, στο Στρασβούργο,  η Ευρωπαïκή Μέρα Γλωσσών γιορτάζεται  κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου από το  2001.  Σε όλη  την  Ευρώπη,  800  εκατομμύρια  Ευρωπαίοι που  εκπροσωπούν  στο  Συμβούλιο  της  Ευρώπης τα  47  κράτη  μέλη  ενθαρρύνονται  να  μάθουν  περισσότερες  γλώσσες,  σε  οποιαδήποτε  ηλικία,  στο  σχολείο  ή  εκτός  σχολείου.  Το  Συμβούλιο  της  Ευρώπης  έχοντας  πεισθεί  ότι  η  γλωσσική  πολυμορφία  αποτελεί  εργαλείο για  επίτευξη  μεγαλύτερης  διαπολιτισμικής  κατανόησης  και  βασικό  στοιχείο στην  πλούσια  πολιτιστική  κληρονομιά  της  ηπείρου  μας,  προωθεί  την  πολυγλωσσία σε  όλη  την  Ευρώπη.

DSC04400

Με ευκαιρία  την  ημέρα  αυτή,  μια  σειρά  από δραστηριότητες  οργανώνονται  σε  όλη  την  Ευρώπη:  δραστηριότητες  για  παιδιά  και  με  παιδιά,  τηλεοπτικά  και  ραδιοφωνικά  προγράμματα,  μαθήματα στη τάξη  και  συνέδρια.  Τη Δευτέρα 29/9/2014 στο σχολείο μας οργανώθηκε για τη μέρα αυτή μία γιορτή από τις καθηγήτριες Ξένων Γλωσσών σε συνεργασία με τον καθηγητή Μουσικής. Μαθητές παρουσίασαν διάφορα στοιχεία για τις γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο, τις αντίστοιχες χώρες και τα χαρακτηριστικά τους και τραγούδησαν τραγούδια σε διάφορες γλώσσες. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της και η Σύμβουλος παιδαγωγικής καθοδήγησης κ. Κωφίδου.

DSC04396

Παρακάτω μπορείτε να δείτε βίντεο από την εκδήλωση αυτή (1ο βίντεο, 2ο βίντεο)