Ιούν 09

Σχολική Βιβλιοθήκη

Κάτω από (Aνακοινώσεις) από στις 13-06-2009
Η Βιβλιοθήκη του 2ου Γυμνασίου Κοζάνης άνοιξε και σας περιμένει…
Μπορείτε να την επισκέπτεσθε σε συνεννόηση με τις υπεύθυνες καθηγήτριες :
1. Γκαντούνα Μαρία -Θεολόγος
2.Στογιάννη Ευαγγελία -Φιλόλογος

team-working-1.jpg

Γενικές πληροφορίες

Η Σχολική βιβλιοθήκη του 2ου  Γυμνασίου Κοζάνης ιδρύθηκε το 2000 με το πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ και εξυπηρετεί μαθητές και καθηγητές του 2ου και 5ου Γυμνασίου.  Περιλαμβάνει περίπου 5000 τίτλους  βιβλίων, οπτικοακουστικό υλικό και πέντε ηλεκτρονικούς υπολογιστές για  αναζήτηση πληροφοριών.

Η βιβλιοθήκη περιέχει στους καταλόγους της αυτή τη στιγμή 4000 βιβλία, και εμπλουτίζεται συνεχώς με τελικό αριθμό-στόχο τα 5800. Περιλαμβάνονται βιβλία:

·         γενικά (βιβλιοθηκονομίας, πληροφορικής, βιβλιογραφίας, πληροφοριακά, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά κ.α.)

·         φιλοσοφίας, ψυχολογίας

·         θρησκείας

·         κοινωνικών επιστημών

·         γλώσσας (ελληνικών, αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών),

·         θετικών επιστημών (φυσικής, χημείας, μαθηματικών, βιολογίας)

·         εφαρμοσμένων επιστημών – τεχνολογίας (ιατρική, μηχανική, γεωργία, βιομηχανία κ.α.)

·         τέχνης (αρχιτεκτονικής, γλυπτικής, σχεδίου, ζωγραφικής, φωτογραφίας, μουσικής, ψυχαγωγίας κ.α.)

·         ιστορίας, γεωγραφίας

·         ρητορικής και λογοτεχνίας (κριτικές και μελέτες λογοτεχνίας).

·         λογοτεχνικά: (διηγήματα- μυθιστορήματα ελληνικά και ξένα, ποίηση ελληνική και ξένη)

·         περιοδικά

·         μη έντυπο υλικό (Οπτικοακουστικό υλικό, ηλεκτρονικό υλικό – Internet)
Τα βιβλία είναι ταξινομημένα σύμφωνα με το δεκαδικό σύστημα ταξινόμησης DEWEY (Dewey Decimal Classification. Abridged Edition 13). Ολόκληρο το έντυπο περιεχόμενο τηςβιβλιοθήκης είναι καταχωρημένο σε ηλεκτρονική βάση δεδομένων, της οποίας η πλήρης διαχείρηση γίνεται από το πρόγραμμα ΑΒΕΚΤ 5.0 (Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης 1986-1999) στον ηλεκτρονικό server (περιβάλλον Windows NT). Δίνεται έτσι η δυνατότητα στους αναγνώστες να αναζητήσουν βιβλία γνωρίζοντας ακόμη κι ελάχιστα στοιχεία για το συγκεκριμένο βιβλίο (τίτλο, υπότιτλο, παράλληλο τίτλο, θέμα, συγγραφέα, ISBN κτλ).

Η Βιβλιοθήκη πραγματοποιεί κάθε χρόνο διάφορες δραστηριότητες συμμετέχοντας ενεργά στη σχολική ζωή. Οι μαθητές καλούνται να πλαισιώσουν αυτές τις δραστηριότητες, ώστε το σχολείο να μην είναι μόνο ένας χώρος μάθησης, αλλά ταυτόχρονα και ένας χώρος πολιτισμού.Από το 2005 η βιβλιοθήκη συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα etwinning με ιδιαίτερη επιτυχία και έχει κερδίσει πολλά βραβεία και διακρίσεις.

Blog Βιβλιοθήκης

Wiki Σχολικών Βιβλιοθηκών