pastedImage4 pastedImage pastedImage2 pastedImage3

‘Ένα πρωτοπόρο σχολείο στο  ΕΚΚΝ Κορίνθου-Τρία χρόνια Λειτουργίας!

Φτάνοντας στο τέλος της  και η φετινή σχολική χρονιά, μετά από την τριετή συνεχή λειτουργία του σχολείου του Ειδικού Καταστήματος Κράτησης Νέων Κορίνθου(ΕΚΚΝ) που βρίσκεται στις Φυλακές Κορίνθου, κρίνεται σκόπιμο να γίνει ένας απολογισμός του ξεχωριστού πραγματικά έργου που  επιτελείται από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς και το οποίο φυσικά «εισπράττεται»  από τους ανήλικους τρόφιμους του Καταστήματος με τον πιο εποικοδομητικό και ευχάριστο τρόπο. Μέλημα όλων και στόχος μας είναι,  αυτά τα παιδιά που για κάποιους λόγους βρέθηκαν στην φυλακή, να βοηθηθούν ποικιλοτρόπως, ώστε εκτίοντας την ποινή τους και βγαίνοντας από την φυλακή να έχουν τα εφόδια εκείνα που θα τα βοηθήσουν στην επανακοινωνικοποίησή τους,  σε μια δηλαδή, ομαλή επανένταξη στην κοινωνία.

Έτσι δάσκαλος, καθηγητές, σωφρονιστικοί υπάλληλοι, η Διευθύντρια του Γυμνασίου –Λυκείου Άσσου – Λεχαίου, οι διοικητικοί υπάλληλοι των φυλακών, η Ιερά Μητρόπολις Κορίνθου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορίνθου, οι εθελοντές, αλλά και η Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου κ. Ξένη Δημητρίου καθώς  και η Εισαγγελέας Πρωτοδικών Κορίνθου κ. Σταθουλοπούλου Ευγενία, οι οποίες στηρίζουν με την φυσική τους παρουσία όλες τις εκδηλώσεις και δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα εντός ή εκτός του χώρου των φυλακών και κυρίως με την ενθάρρυνση και καθοδήγηση του Διευθυντή των Φυλακών κ. Αντωνίου Τσουρέκη , ο οποίος αποτελεί και την ψυχή της όλης προσπάθειας, μπορούμε να πούμε ότι επιτελείται ένα σημαντικότατο έργο. Μάλιστα η Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου κ. Ξένη Δημητρίου δήλωσε για το έργο στο ΕΚΚΝ  Κορίνθου: « όλες αυτές οι δραστηριότητες είναι πολλές για τόσο μικρό χρονικό διάστημα και έχουν πρωτοποριακό χαρακτήρα, όχι μόνο για τα Ελληνικά δεδομένα αλλά και για τα Ευρωπαϊκά». Και για του λόγου το αληθές  απαριθμούμε εκδηλώσεις και δραστηριότητες που έλαβαν χώρα εντός της φυλακής  ή το σημαντικότερο και ταυτόχρονα ιδιαζούσης φύσεως γεγονός για κρατουμένους, έλαβαν χώρα σε ΕΚΤΟΣ  της φυλακής χώρους!!!   Έτσι έχουμε:

Επίσκεψη στο Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων/Επίσκεψη στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας/Επίσκεψη στο Αρχαιολ. Μουσείο & αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Νεμέας/Επίσκεψη στο Αρχαίο Στάδιο της Αρχαίας Νεμέας/Επίσκεψη στο Οινοποιείο ΠΑΛΥΒΟΥ/Παρακολούθηση αγώνα Μπάσκετ στο ΟΑΚΑ(ΠΑΟ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ)/Παρακολούθηση αγώνα Μπάσκετ στο ΟΑΚΑ(ΠΑΟ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ)/Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο & Μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου/Επίσκεψη στο Εργαστήριο Κεραμικής Τέχνης στις Μυκήνες/ Τέσσερις έξοδοι από την φυλακή για ΠΡΟΒΕΣ πιάνου και Θεάτρου/Θεατρική παράσταση με συμμετοχή στο μαθητικό φεστιβάλ Θεάτρου, στο Δημοτικό Θέατρο και φαγητό σε εστιατόριο- προσφορά στους κρατούμενους του Δήμου Κορινθίων/Επίσκεψη στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Κορίνθου για κολύμβηση/Επίσκεψη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα-ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ/Επισκέψεις Δημοσίων σχολείων στο ΕΚΚΝ/Εκδίδονται Δελτία Τύπου στα ΜΜΕ για τις διάφορες Δράσεις των ανηλίκων κρατουμένων/Επίσκεψη στην Ιερά Μονή του Οσίου Παταπίου με φιλοξενία από τις μοναχές, αλλά και παρακολούθηση Θείας Λειτουργίας προεξάρχοντος του  Μητροπολίτη Κορίνθου, ο οποίος απηύθυνε πατρικούς λόγους στους ανήλικους κρατούμενους και ο οποίος στηρίζει την όλη  προσπάθεια που καταβάλλεται για τους κρατούμενους /Εργαστήριο Χειροτεχνίας/Ενισχυτική Διδασκαλία Μαθηματικών & Φιλολογικών μαθημάτων/Δράση επίβλεψης απογευματινού διαβάσματος/Εργαστήριο Θεατρικής έκφρασης/Εργαστήριο Μουσικής Καλλιτεχνικής Έκφρασης/Προσφορά αποκωδικοποιητή από την NOVA για δωρεάν προβολές/Θερινό σχολείο από εθελοντές καθηγητές, δασκάλους, καλλιτέχνες κ.λ.π/ «Διαχείριση Θυμού» από εθελόντριες ψυχολόγους-κοινωνιολόγους/Σεμινάριο Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης από την Ελληνική Εταιρεία Κάρδιο-Αναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΕΕΚΑΑ) με χορήγηση πιστοποίησης σε ενηλίκους & ανηλίκους/ Η ΚΑΕ  Παναθηναϊκός και οι Χορηγοί της προσφέρουν στους τροφίμους υποδήματα, αθλητικές εμφανίσεις, τηλεκάρτες, μπρελόκ, χυμούς, αναψυκτικά, ραδιοφωνάκια, καπέλα, μπάλες κλπ/Επιστημονικές έρευνες από προπτυχιακούς & μεταπτυχιακούς φοιτητές  με ερωτηματολόγια και συνεντεύξεις για θέματα παραβατικών συμπεριφορών / Παρακολούθηση Ντοκιμαντέρ και εποικοδομητικών  ταινιών με την παρουσία του Δ/ντή των Φυλακών κατά τις απογευματινές ώρες, με διεξαγωγή συζήτησης και εξαγωγή ωφέλιμων μηνυμάτων-συμπερασμάτων/Βάπτιση ανήλικου κρατουμένου μετά από έντονη επιθυμία του, στο Εκκλησάκι του «Αγίου Κοσμά του Αιτωλού» εντός του χώρου των Φυλακών/ Πρόγραμμα ΕΤΑΙΡΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ «One Team της Euroleague Basketball is Everywhere”/Σεμινάριο Μουσικής από την ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΉ ΠΑΤΡΩΝ με ευχάριστο και πρωτότυπο Μουσικό Διάλειμμα/ Μετατροπή του αύλειου χώρου σε μοντέρνο γήπεδο καλαθοσφαίρισης με προσωπικό αγώνα του Δ/ντή των Φυλακών για σχετικές εγκρίσεις από Υπ. Δικαιοσύνης και εξεύρεση Χορηγών/ Εγκαίνια του Γηπέδου Μπάσκετ από τον Διευθυντή των Φυλακών κ. Τσουρέκη Αντώνιο και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της ΚΑΕ  ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Superfoods κ. Τριαντόπουλο Παναγιώτη, με τη συμμετοχή του Μητροπολίτη Κορίνθου κ. Διονυσίου/Το Πρόγραμμα της ΚΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Superfoods «One Team…», περιλάμβανε  προπόνηση, παιχνίδια σωματικής άσκησης, παιχνίδια διαδραστικά & βιωματικά  με στόχο την ενεργοποίηση της σκέψης, την καλλιέργεια ομαδοσυνεργατικού πνεύματος, την καλλιέργεια αξιών & ιδανικών, αλληλεγγύης, σεβασμού και αριστείας ως Ολυμπιακές αξίες.

Βεβαιότατα λοιπόν ο απολογισμός της τριετούς λειτουργίας του ΕΚΚΝ Κορίνθου και του σχολείου του,  μπορεί να χαρακτηρισθεί ανεπιφύλακτα θετικός ενώ μια γεύση μπορείτε να πάρετε από τους παρακάτω δύο συνδέσμους:

https://youtu.be/ZQzCmM_dsBk         &       https://youtu.be/XGxWggDLmTc

Για το ΕΚΚΝ Κορίνθου