a4 a21 (1) AAA_7176

Δυο λόγια για το ιστορικό της εκδήλωσης- διάλεξης της 23-3-2017:

Το 2ο Γυμνάσιο Κορίνθου, με εισήγηση του καθηγητή Χρήστου Ρουμελιώτη και έγκριση του Διευθυντή κ. Παρασκευόπουλου Κωνσταντίνου αλλά και του Συλλόγου των καθηγητών, καθώς και την στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, προσκάλεσε τον διακεκριμένο Ακαδημαϊκό και Αστροφυσικό της NASA, κ. Σταμάτη Κριμιζή, να έλθει στην Κόρινθο και να μιλήσει στους μαθητές του σχολείου μας αλλά και σε αντιπροσωπείες μαθητών απ’ όλα τα σχολεία της Κορινθίας, αναπτύσσοντας το θέμα:

«Από τη γη και πέρα από τον Πλούτωνα σε 50 χρόνια: Η επί τόπου εξερεύνηση των πλανητών».

Η εκδήλωση που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, έλαβε χώρα στο Δημοτικό Θέατρο «ΘΩΜΑΣ ΘΩΜΑΙΔΗΣ», το οποίο ήταν κατάμεστο από μαθητές και πολίτες της Κορινθίας. Παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Κορινθίων κ. Πνευματικός Αλέξανδρος μαζί με τον Αντιδήμαρχο κ. Παρτσινέβελο και τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Χασικίδη, ο εκπρόσωπος του Αντιπεριφερειάρχη, κ. Παπαφωτίου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Φειδάς Γιάννης, η Σύμβουλος των Φιλολόγων κ. Κεκροπούλου Μαρία, ο Διευθυντής των Φυλακών Κορίνθου κ. Τσουρέκης Αντώνιος, η Πρόεδρος της Μικρασιατικής Στέγης Κορίνθου κ. Ευστρατιάδου, εκπαιδευτικοί και πλήθος μαθητών και κόσμου. Για την καλύτερη οργάνωση της εκδήλωσης συγκροτήθηκε επιτροπή αποτελούμενη από τους καθηγητές κ. Παπαδοπούλου Άννα, Γιαννούλη Θέκλα, Παραδείση Δήμητρα, Παρασκευόπουλο Κωνσταντίνο, Τζούλη Νικόλαο  και Ρουμελιώτη Χρήστο.

Την εκδήλωση άνοιξε ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου κ. Παρασκευόπουλος Κων/νος, καλωσορίζοντας εγκάρδια τον υψηλό μας προσκεκλημένο. Απηύθυναν χαιρετισμούς ο Δήμαρχος κ. Πνευματικός Αλ., ο Αντιδήμαρχος κ. Παρτσινέβελος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Φειδάς Γιάννης ενώ τον Αστροφυσικό της NASA παρουσίασε ο καθηγητής κ. Χρήστος Ρουμελιώτης.

Ο κ. καθηγητής, έδωσε συνέντευξη από το χώρο του Πανεπιστημίου στην ΕΡΤ-1 και στην εκπομπή «10 στην Ενημέρωση», με τους Δημοσιογράφους  Κώστα Λασκαράτο και Χρήστο Παγώνη, η οποία αναμεταδόθηκε και από το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ), όπως επίσης παραχώρησε συνέντευξη και στα τοπικά κανάλια. Ο Διευθυντής του σχολείου μας και οι καθηγητές του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου προσέφεραν στον  Ακαδημαϊκό κ. Κριμιζή, διάφορα δώρα όπως ένα βιβλίο με τους Αρχαιολογικούς Θησαυρούς της Κορινθίας γραμμένο στα Ελληνικά και Αγγλικά, δυο DVD, με τα αξιοθέατα της Κορινθίας, ένα Βιβλίο του Θουκυδίδη «Περικλέους Επιτάφιος», που θεωρείται ο Ύμνος στην Δημοκρατία, μεταφρασμένο σε τέσσερις γλώσσες, προσφορά της «Βουλής των Ελλήνων», τοπικά προϊόντα σε συσκευασίες όπως λάδι και κρασί, ένα πολύ καλό στυλό εκ μέρους των μαθητών μας, ενώ μια μαθήτρια μας του προσέφερε μια ανθοδέσμη, γεγονός που τον συγκίνησε ιδιαίτερα. Εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, η φιλόλογος κ. Χάψα Μαίρη, του προσέφερε δυο κάδρα που περιείχαν δυο ποιήματα: ένα βγαλμένο από την φαντασία και την έμπνευση των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου και ένα από τους μαθητές του 4ου Λυκείου Κορίνθου, τα οποία απήγγειλε η ίδια. Οι άλλες δυο κυρίες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του προσέφεραν ένα πολυστυλό και μία εικόνα του τοπικού μας Αγίου, του Οσίου Παταπίου. Εκ μέρους της Εταιρείας  APSTAGE – ΠΑΠΠΑ ΔΗΜΗΤΡΑ / STAGE DESIGN EXPERIENCE, προσφέρθηκε στο σχολείο μας, το banner με το λογότυπο της NASA. Τα τελευταία χρόνια συστηματικά  και  με μεγάλη προθυμία, η ευγενεστάτη κ. Παππά σε κάθε δραστηριότητα του σχολείου μας προσφέρει τα ανάλογα με την περίπτωση πανό και για το λόγο αυτό της είμαστε ιδιαίτερα ευγνώμονες.

Τέλος ο κ. Δήμαρχος, του προσέφερε  κατά τη διάρκεια γεύματος, που παρετέθη προς τιμή του υψηλού προσκεκλημένου μας, σημαντικά δώρα που σχετίζονται με την Ιστορία της Κορίνθου, όπως επίχρυσα αρχαία νομίσματα κ.λ.π. Τέλος, να επισημανθεί, ότι η όλη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία του Δήμου Κορινθίων και  την αμέριστη συμπαράσταση  του Δημάρχου και του Δημοτικού Συμβουλίου.