Και το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ παρόν σε Δράση με την ΚΑΕ Παναθηναϊκός, στο Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων(ΕΚΚΝ- Κορίνθου)

(Βίντεο: http://web1.novasports.gr/web-tv/on-demand-player/video/34777/one-team-closer/#.V5ER2_mLTct )

Κάντε κλικ εδώ

H KAE   Παναθηναϊκός, η Euroleague,  το STOIXIMAN.GR,  η NOVA Sports, ο Διευθυντής των Φυλακών Κορίνθου κ. Τσουρέκης Αντώνιος, η Διευθύντρια του Γυμνασίου – Λυκείου Άσσου/Λεχαίου κ. Σταυροπούλου Μαργαρίτα, αλλά και το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΟΡΙΝΘΟΥ δια του εκπαιδευτικού του Χρήστου Ρουμελιώτη, πρόσφεραν μια ευχάριστη νότα , σπάζοντας τη μονοτονία και την πλήξη των νεαρών κρατουμένων στο Ε.Κ.Κ.Ν. – φυλακές Ανηλίκων Κορίνθου.

Ο Παναθηναϊκός με την ομάδα του Μπάσκετ, έδειξε    το κοινωνικό του πρόσωπο συμμετέχοντας στο πρόγραμμα Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της Euroleague «One Team» – Basketball is Everywhere, το οποίο ολοκληρώθηκε σε τρείς φάσεις στο Κατάστημα Κράτησης Ανηλίκων Κορίνθου και υλοποιήθηκε από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός με την συνεργασία της NOVA Sports. Σε πρώτη φάση συμμετείχαν οι Τζέιμς Φελντέιν και Λευτέρης Μποχωρίδης  μαζί με προπονήτριες του Παναθηναϊκού, σε δεύτερη φάση οι  Νικ Καλάθης, Σάσα Παύλοβιτς και Μιροσλάβ Ραντουλίτσα ενώ στην Τρίτη φάση συμμετείχε όλο το αγωνιστικό  Team,  όλοι οι άσσοι του «ΤΡΙΦΥΛΛΙΟΥ”, η προπονητική ομάδα και μέλη της Διοίκησης της ΚΑΕ  ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ. Οι νεαροί κρατούμενοι ηλικίας 15 με 18 χρονών, προπονήθηκαν από προπονήτριες και έπαιξαν μπάσκετ με τους άσσους του Παναθηναϊκού σε επαγγελματικές μπασκέτες που χάρισε  στους κρατούμενους ο μεγάλος χορηγός της ΚΑΕ Παναθηναϊκός  STOIXIMAN.GR,  υποστηρίζοντας με τον τρόπο αυτό το πρόγραμμα Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ «One Team» – Basketball is Everywhere! Οι παίκτες συζητώντας, απαντώντας στις ερωτήσεις των κρατουμένων και διασκεδάζοντας μαζί  τους, πέρασαν τα μηνύματα της συνεργασίας,  της επιμονής στην επίτευξη  των καλών  στόχων, της    ομαδικότητας, και ενέπνευσαν την αγάπη για το μπάσκετ και τον αθλητισμό γενικότερα, ευχόμενοι στους νέους του Ε.Κ.Κ.Ν. Κορίνθου, να  «απεγκλωβιστούν» από την δύσκολη κατάσταση που έχουν περιέλθει και να αποβούν κάποια στιγμή χρήσιμοι πολίτες,  με μια ομαλή επανένταξη στην κοινωνία. Επίσης δόθηκε η εξαιρετική ευκαιρία στους μαθητές να παρακολουθήσουν στην Αθήνα με ειδική άδεια που δόθηκε, τον αγώνα μπάσκετ μεταξύ Παναθηναϊκού και «Κόροιβου Αμαλιάδας». Η NOVA Sports μίλησε με υπαλλήλους του ΕΚΚΝ  και τον Διευθυντή των Φυλακών κ. Τσουρέκη Αντώνιο ο οποίος λαμβάνει και ενθαρρύνει παρόμοιες πρωτοβουλίες, μπήκε στις αίθουσες διδασκαλίας παρακολουθώντας ολιγόλεπτο  μάθημα και συζήτησε με  εκπαιδευτικούς του σχολείου των Φυλακών.  Με το πέρας του Προγράμματος, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δήλωσαν, εκφράζοντας την ποικιλία των αισθημάτων τους από την  και επαφή με τους νεαρούς κρατούμενους της Κορίνθου, ότι το γεγονός της συνάντησης με ανήλικα κρατούμενα παιδιά αποτέλεσε για’ αυτούς εμπειρία ζωής. Εμείς, ως εκπαιδευτικοί του σχολείου των Φυλακών, από την πλευρά μας ευχαριστούμε θερμά ΟΛΟΥΣ όσους συνετέλεσαν στην επιτυχή υλοποίηση αυτού του Προγράμματος και έδωσαν χαρά στους νεαρούς μαθητές μας, ευχόμενοι ΝΙΚΕΣ πολλές στον Παναθηναϊκό, αλλά  και  το παράδειγμά του να το μιμηθούν και πολλοί άλλοι, διότι τέτοιες ενέργειες εκφράζουν αλληλεγγύη, φανερώνουν πολιτισμό και αποτελούν βίωση και εφαρμογή της ευαγγελικής  προτροπής του Χριστού: «εν φυλακή ήμην και ήλθατε προς με»!

Για το σχολείο του Ε.Κ.Κ.Ν.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ – εκπαιδευτικός 2ου Γυμνασίου Κορίνθου.