Πριν από αρκετά χρόνια δεν υπήρχαν τηλεοράσεις και υπολογιστές για να απασχολούν τα παιδιά. Μέχρι που νύχτωνε τρέχαμε και παίζαμε σε δρόμους (δεν υπήρχαν ούτε αυτοκίνητα) και αλάνες με παιδιά συνομήλικά μας.

Παρακολουθώντας τα σημερινά παιδιά βλέπουμε ότι ασχολούνται στον ελεύθερο χρόνο τους όλο και περισσότερο με την τηλεόραση και τους υπολογιστές, απομονώνονται και  «χάνονται» σε πλασματικούς κόσμους.

Στο πλαίσιο υλοποίησης των Προγραμμάτων  Σχολικών Δραστηριοτήτων Πολιτιστικών Θεμάτων αποφασίσαμε φέτος να ασχοληθούμε με το θέμα:

Παιχνίδια από τα … Παλιά!

Ελπίζουμε να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών μας να γνωρίσουν πολλά από παλιά παιχνίδια και, γιατί όχι, να παίξουμε με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο…

Δημιουργήσαμε ένα blog, στο οποίο θα συγκεντρώνουμε το υλικό ανάλογα με τη θεματολογία που θα αναπτύσσουμε. Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε το περιεχόμενο:

Παιχνίδια από τα … Παλιά!