no racism

Η Δευτέρα, 6 Οκτώβρη, μέσα στο πλαίσιο του “Κοινωνικού Σχολείου” αφιερώνεται σε βιωματικές δράσεις που προωθούν τη συμβολή του αθλητισμού στην προώθηση αξιών, στάσεων και δεξιοτήτων όπως η κοινωνική συνοχή, η ένταξη, η αλληλεγγύη, η ανεκτικότητα, η ευγενής άμιλλα κ.α.

Το σύνθημα της ημέρας είναι ‘ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ-ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ’.

Το πρόγραμμα της ημέρας στο σχολείο μας θα περιλαμβάνει:

-Διαδραστική συζήτηση και βιωματικά δρώμενα για τις έννοιες της βίας, του ρατσισμού και του κοινωνικού αποκλεισμού μέσα από κείμενα αλλά και τους ιδιαίτερους προβληματισμούς των μαθητών.

-Αθλητικές δραστηριότητες: καλαθοσφαίριση, αντισφαίριση, πετοσφαίριση, στίβος (δρόμοι. Στις δραστηριότητες θα συμμετέχουν μαθητές και καθηγητές.

-Προβολές videos με θέμα το ρατσισμό και τη διαφορετικότητα. Αναστοχασμός.

-Θεατρικά δρώμενα συναφούς θεματολογίας.

-Καλλιτεχνική-εικαστική δημιουργία.

-Συνθήματα κατά του ρατσιμού. Ελεύθερη έκφραση των μαθητών με χρήση διαδραστικών πινάκων (δημιουργία παρουσίασης power point).